Věznění vědci

Igor Sutjagin,
specialista na jaderné zbraně
V roce 1999 byl zadržen a obviněn z toho, že předával tajné informace britské firmě Alternative Futures. V roce 2004 byl za špionáž odsouzen k 15 letům vězení.

Valentin Danilov,
fyzik, odborník na sluneční záření a družice
V roce 2001 ho FSB zadržela pro podezření ze špionáže v souvislosti s výzkumem prováděným ve spolupráci s čínskou vesmírnou agenturou. Za vlastizradu a špionáž byl v roce 2003 odsouzen ke 14 letům vězení, jeho odvolání Nejvyšší soud zamítl.

Igor Rešetin,
ředitel firmy TsNIIMASH-Export vyrábějící raketovou a vesmírnou technologii
Zatčen v roce 2005 pro podezření, že předával citlivé technologické informace Číně. V roce 2007 bylo odsouzen k 11 letům vězení.

Organizace jako Amnesty International nebo Human Rights Watch označují tyto vědce za politické vězně. V dopise Dmitriji Medveděvovi žádala v roce 2008 jejich propuštění například i Komise pro mezinárodní svobodu vědců při Americké společnosti fyziků.

V Moskvě o víkendu proběhl v pořadí již třetí koncert nazvaný Za naši a vaši svobodu na podporu politických vězňů. Vystupující umělci mimo jiné připomněli osud nespravedlivě stíhaných ruských vědců, kteří si odpykávají dlouholeté tresty.

Proslulou koncertní scénu sídlící v Kulturním domě Gorbunova si pořadatelé pravidelných dobročinných koncertů, jejichž výnos jde na pomoc ruským politickým vězňům a jejich rodinám, nevybrali náhodou. Právě zde na konci 70. let začali vystupovat známí ruští písničkáři, na které o desetiletí později navázaly dnes legendární nezávislé rockové skupiny jako Nautilus Pompilius, DDT či Graždanskaja oborona.

Třebaže v 90. letech se Gorbuška, jak legendárnímu místu Moskvané přezdívají, proměnila v standardní rockovou scénu, v jejích stěnách ulpělo mnohé z nadějí a entusiasmu, které sovětské polooficiální hudební hnutí provázelo.

Do vězení za setkání s cizinci

Na koncertu vystoupila řada významných muzikantů – mimo jiné slavný jazzový klavírista Daniil Kramer či Taťána Larina, virtuózní flétnistka z elitního moskevského orchestru Vladimira Spivakova. Za lístek mohli návštěvníci v pokladně zaplatit od dvou set do dvou a půl tisíce rublů. Výtěžek z koncertu bude věnován na podporu politických vězňů a jejich příbuzných.

„Za takovou cenu by se vám jindy jen těžko poštěstilo uvidět na jedné scéně takové množství skutečných hvězd. A považuji za velmi důležité, že právě oni si našli čas a přišli podpořit nespravedlivě stíhané. Politických vězňů o kterých víme a kterým můžeme pomoci jsou desítky, možná stovky. Těch, o kterých nevíme, ale mohou být tisíce,“ prohlásil z pódia spisovatel a humorista Viktor Šenderovič, který večer uváděl.

Svaz solidarity s politickými vězni aktuálně eviduje 77 politických vězňů. 

Příznačná je podle Šenderoviče skutečnost, že mezi vězněnými jsou jak opoziční političtí aktivisté, tak podnikatelé či vědci. „Znamená to, že na jejich místě se může ocitnout kdokoliv z nás, ohrožená je celá společnost.“

Z pódia zazněla mimo jiné jména Igora Sutjagina, Valentina Danilova či Igora Rešetina a dalších ruských vědců, kteří si podle Šenderoviče odpykávají vysoké tresty prakticky jen za to, že se stýkali s cizinci (více box v levém sloupci). S životopisy několika desítek nespravedlivě stíhaných se mohli návštěvníci koncertu o přestávce seznámit na improvizované výstavě ve foyer kulturního domu.

Útěk mozků vs. vědci za mřížemi

S prohlášením požadujícím propuštění vězněných vědců se v den konání koncertu na prezidenta Dmitrije Medvěděv a další ústavní činitele obrátila skupina známých opozičních politiků obránců lidských práv.

„Oficiální ruští představitelé v poslední době opakovaně vyzývají vědce, kteří odjeli na Západ, aby se vrátili do Ruska a podpořili domácí vědu a modernizace země. Státní moc ale přitom ´zapomíná´ zmínit osudy jejich kolegů – vědců, kteří byli odsouzeni za „vlastizradu“ či „porušení státního tajemství“ a kteří si odpykávají dlouholeté tresty na základě falešných obvinění vykonstruovanými FSB,“ uvádí se v prohlášení, které mimo jiné podepsali obránci lidských práv Ljudmila Alexejeva či Lev Ponomarjov.

Za posledních deset let bylo podle nich nespravedlivě stíháno více než dvacet vědeckých pracovníků.    

Obdobný koncert na podporu politických vězňů pod názvem „Za naši a vaši svobodu“ proběhl o týden dříve také v Petrohradě. Vedení kulturního domu, kde měl koncert proběhnout, se jej však na poslední chvíli pokusilo zrušit s poukazem na technické komplikace.