Jak dlouho se tvoří vlády

Česko

2006 - sedm měsíců

2002 - dva měsíce

1998 - měsíc

1996 - měsíc

1992 - měsíc

Británie - pět dní

Řecko - patnáct dní

Ukrajina - tři a půl týdne

Maďarsko - měsíc

Německo - měsíc

Rakousko - dva měsíce a čtyři dny

Už zítra prezident Václav Klaus podle informací HN pověří lídra občanských demokratů Petra Nečase sestavením vlády. Znamená to, že se prezident definitivně rozhodl vynechat z jednání sociální demokraty.

Ti sice volby vyhráli, ale nemají potenciál sestavit vládní většinu. ODS a TOP 09 jim to vzkázaly rovnou. Věci veřejné jednání s ČSSD také odmítly, protože by se koalice musela opírat o komunisty.

Hrad ani ODS informaci zatím nechtějí oficiálně potvrdit. "Nemohu teď nic předjímat a zatím vám to nemohu potvrzovat," řekl HN Nečasův mluvčí Jiří Sezemský. Každopádně lídra ODS pověření sestavením vlády posílí před kongresem, kam pojede jako oficiální kandidát na premiéra. Bude moci ve vnitrostranických jednání snáze slibovat posty ministrů v příští vládě.

"Prezident si na 10:00 hodinu pozval Petra Nečase a na 11:00 místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku," sdělil HN prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Pověření sestavením vlády ale ještě není jmenování premiérem. Mezikrok, který zavedl před lety Václav Havel, pouze dává Nečasovi čas vyjednat podmínky budoucí vlády.

Při dnešní návštěvě Nečas seznámil prezidenta s projektem vznikající trojkoalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Ukázal mu středeční písemnou dohodu, že tyto tři strany chtějí sestavit koaliční vládu s velmi pohodlnou většinou 118 poslanců. Poté zdroj z Hradu HN sdělil, že Nečas zamíří za Klausem hned zítra. To potvrdil deníku i člen vedení ODS.

"Rozhodne pan prezident, rozhodne podle svého uvážení a nepochybuji o tom, že rozhodne dobře a já budu jeho rozhodnutí respektovat," řekl těsně po setkání Nečas. Na otázku, jestli pro něj nebude nevýhodou, že při jednáních o vládě nebude mít v rukou prezidentské pověření k jejímu sestavování odpověděl: "Jak to víte, že nebudu?".

Máme čas, tvrdí lídr ODS

"Jsem přesvědčen, že jsem ukázal, že tady posun je, že je tady deklarovaná vůle tří politických stran, podepsaná v prohlášení, intenzivně pracovat na společném vládním projektu," odpověděl na Nečas na dotaz, zda vidí posun oproti svému pondělnímu jednání s Klausem.

Nečas zdůraznil ale, že je to jeho osobní názor a záležet bude na rozhodnutí prezidenta. Hovořil s ním prý především o tom, která ze dvou nejsilnějších stran může nabídnout životaschopný koaliční projekt.

Jednání o koalici by chtěl Nečas dokončit do měsíce, nejdéle dvou. Zdůraznil, že na formální kroky je čas, protože dosluhující úřednická vláda, může podat demisi až po ustavující schůzi sněmovny, která bude zhruba za tři týdny.

Ozvala se už ČSSD. Její lídr Bohuslav Sobotka navrhne předsednictvu pozastavit jednání o účasti strany ve vládě do rozhodnutí prezidenta o tom, koho pověří sestavením kabinetu.

Škromach: Prezident dává šanci poraženým

Představitelé ČSSD o pokus sestavit vládu ale stojí. "Prezident Václav Klaus dává šanci poraženým," řekl  místopředseda Zdeněk Škromach. Poukázal na to, že po minulých volbách tehdejší šéf ODS Mirek Topolánek tuto šanci dostal, přestože neměl zajištěnou většinu ve sněmovně.

Ani nyní podle Škromacha pravice nezískala většinovou podporu. Věci veřejné totiž považuje za stranu politického středu, která má blízko k programu ČSSD. I on ale připustil, že koalici ČSSD a VV blokují komunisté už samotnou svou existencí.

ČSSD se podle Sobotky obává vzniku vlády "rozpočtového alibismu" a pravicové strany viní, že se protahováním jednání chtějí vyhýbat odpovědnosti za rozpočet pro příští rok.

Místopředseda Lubomír Zaorálek uvedl, že se nad návrhem rozpočtu konají schůzky "vyvolených" ministrů, zatímco ostatní členové vlády se o konkrétních číslech nic nedovídají a vláda je nezveřejňuje, takže o nich nelze vést veřejnou diskusi. 

Nečas dnes také pozval Klause na kongres občanských demokratů, který se koná 19. a 20. června v pražském hotelu Clarion. Klaus, který ODS před dvěma desetiletími zakládal, v roce 2008 se stranou kontakty přerušil. Podle Nečase zatím neřekl, zda tentokrát přijede. "Samozřejmě tam jsou časové dispozice, které rozhodnou o tom, zda se pan prezident zúčastní, nebo nezúčastní. To je podstatně komplikovanější - jistě nepředpokládáte, že pan prezident má každý víkend volný," poznamenal Nečas.

Podle lídra ODS prezident projevil zájem o situaci ve straně, kterou v roce 1991 spoluzakládal a do roku 2002 vedl. "Přestože dnes neexistuje žádná formální vazba mezi panem prezidentem a ODS, tak je to člověk, který byl jejím dlouholetým předsedou, byl za občanské demokraty předsedou vlády, je otcem zakladatelem této politické strany," připomněl Nečas. Proto je prý Klausův zájem o situaci v ODS přirozený.

Prezident Klaus, který byl poté, co se stal hlavou státu, už jen čestným předsedou občanských demokratů, své kontakty se stranou přerušil kvůli výhradám k jejímu směřování za druhého předsedy Mirka Topolánka.