Lídři stran vznikající koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) si dnes naplánovali setkání už na šest hodin ráno, aby se na něm nakonec dohodli, že začnou pracovat na návrhu, jenž by umožnil volit českého prezidenta přímo.

"Společně s politickými partnery jsme projednávali dílčí výstupy ze všech sedmi odborných vyjednávacích skupin. Všechny tři strany začnou pracovat na legislativním návrhu, který by měl umožnit přímou volbu prezidenta," řekl lídr občanských demokratů Petr Nečas.

Sám ale dává přednost současnému způsobu volby oběma parlamentními komorami. "Ale říkal jsem, když bude kompromis o přímé volbě, jsem připraven takový projekt akceptovat," dodal Nečas.

Lídři stran se ale hned potom neshodli na tom, zda by se měly v případě přímé volby měnit prezidentovy pravomoci, nebo ne. Nečas uvedl, že by se posilovat neměly. Naopak předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg hovořil o revizi ústavy a diskusi o změnách v rozdělení kompetencí mezi prezidentem, sněmovnou a Senátem. Podle šéfa VV Radka Johna je třeba prosadit přímou volbu velmi brzy.

Strany by také rády prosadily klouzavý mandát pro ministry-poslance. „Člen vlády, který je poslanec, by po dobu, kdy vykonává mandát člena vlády, nevykonával poslanecký mandát a na jeho místo by nastoupil náhradník. V případě, že by člen vlády skončil, tak by se na to poslanecké místo vrátil,“ dodal Nečas.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka odpoledne řekl, že jeho strana návrh na zavedení klouzavého mandátu principiálně neodmítá a že jde o věc, o které lze jednat. Upozornil ale, že takovýto návrh by se daňovým poplatníkům prodražil. Dosud podle něj platí, že pokud je poslanec ministrem, dostává pouze ministerský plat. Takto by stát vyplácel dva platy: ministrovi i jeho náhradníkovi.

Lídři se také zabývali důchodovou reformou. Nečas prohlásil, že koalice chce na tématu důchodové reformy intenzivně spolupracovat a diskutovat s ČSSD ve snaze najít širší politickou shodu nad konkrétní podobou. Podotkl, že první jednání by mělo být ještě do případného podepsání koaliční smlouvy. Strany chtějí vycházet z výsledků expertní, takzvané Bezděkovy komise.

Návrh důchodové reformy počítá mimo jiné se snížením pojistného z 28 na 23 procent hrubé mzdy. Sjednotila by se DPH na 19 procentech. Zvyšoval by se také věk pro odchod do důchodu a zrušeny by byly vdovské a vdovecké důchody.

V první variantě návrhu by si lidé spořili tři procenta z hrubé mzdy na individuálních účtech. Ve druhém by celých 23 procent šlo do průběžného systému, lidé by si mohli dobrovolně spořit další tři procenta, stát by jim přispěl stejnou částkou.

Čtvrteční schůzka, která začala netradičně už v šest ráno, se na připravenosti aktéru zčásti projevila. "Mozky fungují trochu pomaleji," konstatoval jeden z vyjednávačů ODS David Vodrážka. Naopak Nečasovi prý ranní vstávání nevadilo. Včas nedorazil na schůzku předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, nestačila mu ani akademická čtvrthodina. Přišel v 06:20.

Jde o třetí jednání stranických špiček možné koaliční vlády. Ve středu diskutovali hlavně o školství a o škrtech v rozpočtu ministerstva obrany. Shoda je na zavedení školného. Na tom, jakou by mělo mít podobu, se ale zvláštní vyjednávací skupina ještě neshodla. Věci veřejné narazily s požadavkem převést deset miliard z obrany na školství.

Hlavní vyjednávací skupina původně plánovala, že se bude scházet jednou týdně. Ve středu Nečas konstatoval, že jednání budou třeba každý druhý den, nebo denně. O jednotlivých tematických okruzích vyjednávají straničtí odborníci celkem v sedmi skupinách.