Hudson Mezzanine - tak se jmenuje nový problém přední americké investiční banky Goldman Sachs, kvůli kterému jí hrozí další žaloby.

Jedná se o název zajištěných cenných papírů (collateralized debt obligations, CDO) v hodnotě dvou miliard dolarů (asi 43,2 miliardy korun), které banka nabízela v roce 2006.

Podle nejmenovaného zdroje listu Financial Times je začala vyšetřovat Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). CDO byly složeny z cenných papírů, jejichž cena se odvíjela od rizikových rezidenčních hypoték. SEC i Goldman Sachs odmítly zprávy jakkoli komentovat.

Banka přitom již od dubna čelí žalobě ze strany komise u podobných CDO, které byly nabízeny pod názvem Abacus. Banka je údajně nabízela svým klientům a zároveň sázela na jejich pokles. Pokud by to tak bylo, připravila by klienty o peníze a byla by i ve střetu zájmu.

Na cenné papíry Hudson Mezzanine se ale tehdy žaloba nevztahovala.

Akcie banky se od dubna propadly o téměř 26 procent a skandál se odrazil i na akciových trzích po celém světě. Včera akcie banky ztratily dalších 3,3 procenta na 132,3 dolarů.

Šéf banky Lloyd Blankfein a dalších šest členů vrcholného managementu banky si již kvůli tomuto obvinění v dubnu "užili" jedenáctihodinový výslech na půdě amerického Kongresu vedený demokratickým senátorem Carlem Levinem.

Zásadní etické otázky

Výslech se tehdy okrajově věnoval právě i cenným papírům Hudson Mezzanine.

Podle agentury Bloomberg goldmani totiž nejenže v době před finanční krizí vybrali cenné papíry, ze kterých se CDO bude skládat, ale zároveň sázeli na jeho pokles a zajistili se proti němu v jeho plné hodnotě.

Za necelých 18 měsíců ale ve Spojených státech splaskla realitní bublina, rating CDO prudce klesl, klienti banky přišli o peníze, ale Goldman Sachs si za tyto cenné papíry vybrali pojištění.

"Hudson Mezzanine se zhroutil během dvou let. Vaši klienti na tom prodělali, goldmani vydělali," řekl senátor Carl Levin během nedávného slyšení. "Prodávat takové cenné papíry lidem a pak sázet proti nim, je podle mého názoru zásadní střet zájmů a vyvolává etické otázky," řekl Levin již dříve.

Vedení Goldman Sachs svou pověst ale brání tím, že klienti, kteří se do obchodů s CDO pouštějí, patří k těm nejchytřejším na světě a dobře věděli, jakému riziku se nákupem těchto složitých cenných papírů vystavují.

Podle právníků je ale největší problém v tom, že investiční banka v informačních materiálech uváděla, že zájmy banky a jejích klientů jsou stejné a v investorech tak mylně vyvolala dojem, že bude jednat v jejich zájmu.

"Jistě, že jsou tyto etické otázky závažné, ale Goldman Sachs nebyla jedinou investiční bankou, která CDO nabízela. Po finanční krizi je hluboce poškozena pověst všech bank na Wall Streetu," citovala agentura Bloomberg Ambrose Changa, manažera investičního fondu Daiwa SB Investments.

Australská stížnost

Americká komise pro cenné papíry ale není jediná, která se s goldmany soudí. Ve středu podal k manhattanskému soudu žalobu australský hedgeový fond Basis Capital. Ten chce na goldmanech vysoudit rovnou jednu miliardu dolarů (asi 21,6 miliard korun).

Zástupci australského fondu tvrdí, že je CDO s názvem Timberwolf vytvořené a nabízené goldmany dovedly v roce 2007 až k insolvenci.

"Žaloba je jen zoufalým pokusem Basisu, hedgeového fondu, který patřil k těm nejzkušenějším investorům do CDO na světě, přesunout zodpovědnost za jejich investiční ztráty na banku Goldman Sachs," reagovala americká banka na žalobu v oficiálním prohlášení.