Lídr ODS a nejpravděpodobnější budoucí premiér Petr Nečas se v pátek sešel se členy takzvané Bezděkovy komise. Ze setkání vyplynuly tři zprávy: důchodová reforma by v ČR mohla začít v roce 2012, o změnách penzijního systému chce ODS jednat i s ČSSD, ale především výslednou podobu reformy narýsují až politici.

Výsledná podoba reformy podle Nečase bude záviset právě na politických jednáních, a proto zřejmě nebude přesně odpovídat ani jednomu ze dvou návrhů, které ve středu zveřejnila odborná komise vedená Vladimírem Bezděkem.

Sociální demokracie je o úpravách návrhů Bezděkovy komise připravena jednat, reagoval úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Ale má své podmínky. "ČSSD se nebude podílet na žádném jednání, jehož cílem by bylo získat pouze politické alibi pro již předem připravený scénář zvyšování nepřímých daní a opt-outu v podobě, jak vzešel z Bezděkovy komise," sdělil.

Předložené návrhy musí ještě dál rozpracovávat ministerstva financí a také práce a sociálních věcí, dodal Nečas. Dokument prý ale představuje "velice dobrý výchozí materiál". Výsledná verze důchodové reformy proto podle lídra ODS nebude doslovným "přepisem" jedné ze dvou variant Bezděkovy komise.

Pár dní před volbami přitom lídr ODS varoval, aby se z důchodové reformy nestala "politická rvačka". "Jsme jako občanští demokraté připraveni plně respektovat výsledek práce odborníků takzvané druhé Bezděkovy komise a já bych s jistou nadsázkou řekl, že jsme připraveni podpořit jakýkoliv jejich odborný závěr," řekl Nečas.  

Nečas: Chceme širší politickou dohodu 

Pro Nečase jsou přijatelné obě navržené varianty reformy. "Já, když si mapuji politickou scénu, tak je jasné, že o podporu budeme muset usilovat. Určitě budeme vyjednávat nejen na bázi tří stran, které teď jednají o vytvoření vládní koalice. Ale budeme chtít velice intenzivně tuto věc diskutovat i s ČSSD," zdůraznil lídr ODS. 

Širší shodu na změnách penzijního systému požaduje také předseda Věcí veřejných Radek John. Sociální demokraté mají ale k návrhům komise výhrady. Odmítají vyvedení části prostředků ze státního pilíře do soukromých fondů. Podle místopředsedy ČSSD a bývalého ministra práce Zdeňka Škromacha má smysl jednat o důchodové reformě až s novou vládou. 

Za unikátní příležitost Nečas označil existenci nepoliticky vzniklého výchozího dokumentu pro jednání. "Budeme určitě jednat a budeme vedeni maximální snahou se dohodnout a najít širší politickou shodu nad důchodovou reformou," dodal lídr ODS a připomněl případ Slovenska, kde se podle něj "úplně zbytečně" z důchodové reformy stalo politické téma a předmět politického střetu.

Sám šéf expertní skupiny Vladimír Bezděk v rozhovoru pro HN připustil, že "návrhy parametrů nejsou vytesány do žuly". Připustil dílčí změnu u skupiny "Husákových dětí", které si podle plánu nebudou z platu moci odvádět tři procenta na individuální účet. Se členy Bezděkovy komise hodlá Nečas spolupracovat i nadále.

Na konkrétní dohodnuté podobě reformy bude podle Nečase záviset i možné sbližování sazeb daně z přidané hodnoty. Obecně lze podle něj říci, že podobný krok podporuje i nynější ministr financí Eduard Janota. "To je věc, která je hodná diskuse," poznamenal Nečas.

Připomněl, že v roce 2004 za vlády ČSSD bylo mnoho komodit přesunuto ze snížené pětiprocentní sazby DPH do sazby 19 procent, což tehdy znamenalo zvýšení odvodů z DPH o 40 miliard korun. "To bylo masivnější zvýšení, než jak navrhuje v jednom scénáři Bezděkova komise," podotkl místopředseda ODS.

Dva návrhy reformy alá Bezděk

Expertní komise v obou verzích navrhuje snižování pojistného z 28 procent hrubé mzdy na 23 procent. Propad příjmů by kryla jednotná sazba DPH ve výši 19 procent, což by se dotklo cen většiny potravin a služeb. V první variantě by člověk musel odvádět z 23 procent tři procentní body na individuální penzijní účet.

Ve druhé variantě by všech 23 procent odváděl do státního pilíře, ze svého by si ovšem mohl další tři procenta spořit na individuálním penzijním účtu. Pokud by tak učinil, stát by mu přispěl stejnou částkou. Individuální penzijní účty by v obou variantách investičně spravovaly nestátní penzijní fondy

Reformu důchodového systému nelze podle šéfa komise Bezděka odkládat. Stejného mínění jsou i vyjednavači rodící se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV).