Co dalšího se má ve sněmovně změnit

Zdanění náhrad

Trojkoalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se dohodla, že zdaní peníze, které poslanci dostávají na dopravu nebo na reprezentaci. To by docela výrazně snížilo jejich celkové příjmy. Náhrady u některých činí desítky tisíc korun měsíčně.

Omezení imunity

Dalším návrhem trojkoalice je omezení dosud nedotknutelné imunity. Má platit jen pro výroky vznesené na půdě sněmovny.

Stop přílepkům

Ani dnes by poslanci neměli zavádět nová pravidla přes nesouvisející zákony. Přesto to ale dělají. Trojkoalice se už dohodla, že praxi ještě zpřísní.

Poslaneckou sněmovnu čeká jedna velká změna. Kdyby se ji podařilo prosadit, šlo by dokonce doslova o revoluci.

Někteří poslanci rodící se trojkoalice, v čele s pravděpodobnou novou šéfkou dolní komory Miroslavou Němcovou z ODS, mají plán, jak konečně znemožnit lobbistům dostávat do zákonů změny, které mají často dalekosáhlé a mnohdy nechtěné důsledky.

Jde o téměř banální změnu. Jen se prodlouží lhůta mezi druhým a třetím čtením zákonů. Jakkoli se to může zdát jednoduché, je to věc, které se poslanci zuby nehty brání celé roky. Přitom právě v příliš krátké době mezi druhým a závěrečným čtením zákonů je schován celý problém.

Unavení poslanci

Čeští poslanci mají totiž oproti řadě svých západoevropských kolegů velkou moc, mohou ještě v této fázi zákony měnit, a to dost neprůhledně.

Běžně to vypadá asi takto: během úmorně dlouhého načítání desítek pozměňovacích návrhů se před unavenou sněmovnou zjeví poslanec a řekne cosi jako "navrhuji pozměňovací návrh, který se vztahuje k § 53 zákona o veřejných zakázkách, kde jsou stanoveny základní kvalifikační předpoklady, a navrhuji, aby bylo přidáno písmeno k) v tomto paragrafu s dikcí ve spojení s uvozovací větou odstavce 1 § 53". Většina poslanců netuší, o čem je řeč. Někteří se snaží listovat ve svých papírech, ale brzy to vzdají. Návrhů je příliš mnoho.

Za tři dny se schvalují definitivně. Nikdo nemá za tu dobu šanci je všechny prostudovat a najít případné závady. Pokud to není do očí bijící, návrh projde i třetím čtením.

Přes "svého" poslance už do českých zákonů dostali nejrůznější lobbisté celou řadu věcí, které jsou nejvýhodnější právě pro ně. A jen občas se na to přišlo.

Před dvěma lety se poslankyni ODS Janě Rybínové téměř podařilo vpašovat do protikuřáckého zákona návrh, který se shodoval s materiálem tabákové firmy Philip Morris. Poslankyně chtěla rozdělit restaurace podle rozlohy. Přísně oddělené nekuřácké prostory by musely být ve velkých restauracích nad 100 metrů čtverečních, v těch menších ne. A těch menších je samozřejmě naprostá většina.

Na poslední chvíli si toho všiml Boris Šťastný z ODS a lobbistický průnik do zákona se tentokrát nezdařil.

Podobně se na poslední chvíli povedlo zastavit návrh poslance Jiřího Polanského z ODS z letošního dubna. Chtěl do novely zákona o neziskových společnostech dostat několik vět, které by znamenaly, že by se předsedou Nejvyššího soudu už nemusel stát jen jeho dosavadní zkušený soudce, ale kdokoli s právnickým vzděláním.

Už na první pohled to vypadalo, že se tu pro nějakého vysloužilého politika nenápadně vyrábí možnost získat velmi důležitý post. Všiml si toho ale místopředseda Legislativní rady vlády František Korbel, který celý trik zveřejnil.

Existují však případy, kdy jsou "pašeráci" lobbistických zájmů úspěšní. Před šesti lety se třeba poslanci ČSSD Vlastimilu Aubrechtovi povedlo jednou větou docílit toho, že výjimky týkající se chráněných území nebude udělovat "příliš zelené" ministerstvo životního prostředí, ale celá vláda. Aubrecht totiž prosazoval obří projekt dostavby jezů na Labi. Díky jinému sociálnímu demokratovi Zdeňkovi Koudelkovi zase například dodnes platí pozoruhodná daňová úleva pro každého, kdo daruje víno.

Boj o lhůtu

"Ano, určitě to navrhnu znova," říká Miroslava Němcová, která se o víkendu stala první místopředsedkyní ODS a zítra by se podle všeho měla stát předsedkyní sněmovny. Němcová se pokusila onu klíčovou lhůtu mezi druhým a třetím čtením prodloužit už několikrát. Vždy marně.

Proti stojí logicky znějící argument řady jejích kolegů, ale třeba i vlády Jana Fischera. "Ono by to prostě nepříjemně a možná i ne- únosně prodloužilo celý legislativní proces," oponuje poslanec ODS Marek Benda.

Dnes trvá prosazení jednoho zákona přes všechny termíny a lhůty kolem šesti měsíců. Benda a mnoho zákonodárců se bojí, že další prodloužení může být třeba u reformních zákonů bolestivé. Sám ovšem zdůrazňuje slova "může být". Jak by se ona hrozba mohla konkrétně projevit, není jasné.

Řád změníme

I přes tuto výhradu ke změně dojde. Strany nastupující vládní trojkoalice totiž vyhrály volby i díky slibu, že zatočí s lobbingem. Mezi poslanci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných je dnes velmi silná vůle docílit, aby poslanci ve všech fázích schvalování zákona přesně věděli, o čem se vlastně hlasuje a jaké to bude mít dopady.

O několika možnostech už vážně hovořili členové vyjednávacích týmů. Je to v první řadě zmíněné prodloužení lhůty ze tří na deset nebo více dnů. "Je otázka, jak by ta lhůta měla být dlouhá. Nemusí to být nutně v takovém rozsahu, jak jsem navrhovala dřív. Může jít o týden nebo o deset dnů. O tom se ještě budeme s kolegy bavit," vysvětluje Miroslava Němcová.

Ani hlavní odpůrce Marek Benda neříká jednoznačné ne, pokud nepůjde třeba o celý měsíc, jak kdysi navrhovala Němcová.

Druhým nástrojem má být požadavek, aby všechny pozměňovací návrhy byly poslancům předány s předstihem, v písemné podobě a se stanovisky expertů nebo přímo ministerstev. "Na tom panuje ve vyjednávacím týmu v zásadě shoda, tímto směrem bychom určitě chtěli jít," říká Marek Benda.
Ve hře je také možnost, že by pozměňovací návrhy nemohli předkládat jednotlivci, ale jen skupiny poslanců. Je to tak běžné třeba v Německu, Polsku nebo ve Velké Británii. Šlo by ale o natolik zásadní změnu, že zatím není vůbec jisté, jestli by měla šanci projít.

"Na jakých změnách se domluvíme zatím nelze říci, ale jisté je, že se jednací řád sněmovny v tomto smyslu změní. A to tak, aby už pro nejrůznější lobby nebylo možné takto snadno vstupovat do zákonů," řekla včera poslankyně a vyjednávačka Věcí veřejných Lenka Andrýsová.