Miroslav Kalousek je při vyjednávání o nové vládě v hodně těžké situaci. Na jedné straně se snaží striktně vystupovat jako druhý muž TOP 09, který jen pomáhá svému předsedovi Karlu Schwarzenbergovi, na druhou stranu všichni jeho političtí soupeři vědí, že právě Kalousek je nejtěžší politická váha celé koalice. A správně předpokládají, že pokud se Kalousek stane ministrem financí, bude faktickým šéfem vlády právě on.

Právě proto se koaliční jednání mezi ODS, TOP 09 a Věcmi veřejnými o rozdělení křesel zasekla. Hlavně ODS si totiž dobře pamatuje, jak uměl Kalousek v Topolánkově vládě využívat obrovské pravomoci ministra financí na úplné maximum.

"Ministr práce Vodička v polovině 90. let řekl, že všichni ostatní ministři jsou vlastně jen náměstci ministra financí. V Topolánkově vládě to za Kalouska platilo absolutně. Proto bychom mu ministerstvo financí dávat neměli," řekl HN jeden z exministrů ODS v Topolánkově vládě.

Kalousek svůj vliv zvyšovat umí

Další vlivný člen ODS pak vzpomíná, jak uměl Kalousek při přípravě rozpočtu potrápit nejen ministry z ODS, ale i svého tehdejšího stranického šéfa Jiřího Čunka. "Čunek přišel za Kalouskem, že chce pro místní rozvoj další dvě miliardy. Kalousek mu dal 30 milionů a Čunek musel ustoupit," říká jeden z poslanců ODS.

Kalousek ale uměl z ministerstva financí pevně řídit i státní a polostátní podniky a zvyšovat díky tomu svůj politický vliv.

Některé občanské demokraty straší vzpomínka na to, jak Kalousek v letech 2007 a 2008 osobně řídil prodej 4,6 procenta akcií ČEZ, jak za ně získal nečekaně dobrých 34 miliard a jak to pak prezentoval jako svůj úspěch.

I proto je právě převedení řízení státních a polostátních firem z pravomoci financí pod ministerstvo průmyslu jednou z podmínek ODS, aby mohl Kalousek teoreticky ministerstvo financí dostat.

Sám Kalousek obavy ODS odmítá a připomíná, že mohl být silným ministrem financí jen proto, že měl podporu Mirka Topolánka. Problém je, že ne všichni v ODS věří, že by premiér Petr Nečas dokázal ministra financí Kalouska ukočírovat.