HN: Sledujete další osudy adoptovaných konžských dětí?

Ano, známe identitu lidí, kteří si je osvojili. Všechny děti jsou tady jen několik měsíců a zatím se s nimi neděje nic mimořádného. Myslím ale, že ty problémy teprve nastanou.

HN: Jaké hrozí problémy? Před časem jste zmiňoval, že rodiče často neznají zdravotní stav dětí, což může způsobit, že časem u nich propukne nemoc, na kterou čeští lékaři nebudou připraveni...


To je jeden z hrozících problémů. Dalším je, že to osvojení dětí není řádně ošetřeno mezinárodními úmluvami. Takže se může stát, že se jednou objeví biologičtí rodiče, které si je budou nárokovat zpátky. Další problém je, že děti pocházejí ze zemí třetího světa a jsou etnicky odlišné. Mohou tak nastat komplikace, na které jejich adoptivní rodiče nebudou připraveni.


HN: Myslíte tím, že se děti mohou ve škole setkat s xenofobií a rodiče nebudou vědět jak to řešit?

Ano, problém s xenofobním okolím může být jednou z těch věcí. Nebo ty děti mohou mít časem problém s vlastní identitou a s tím, že nepatří biologickým rodičům.

HN: Co vede Čechy k této adopci?


Když to trochu zironizuji, tak průměrný žadatel by si rád osvojil blonďatou holčičku do dvou let věku. Jenomže v našich ústavech takovéto děti většinou nemáme. Jde spíš o děti postižené, nebo děti menšinového etnika, o které už ale žadatele zájem nemají.

HN: Takže je za tím prostě snaha mít pěkné dítě...

Prostě si řeknou, že raději budou mít "pěkného černouška" z Afriky.

HN: Jaké páry většinou jdou do takovýchto adopcí?

V naprosté většině jde o obyčejné lidi, kteří jen využívají, že tato adopce není zakázaná. Ale samozřejmě se mohou objevit i případy přestárlých bohatých podnikatelů, kteří takhle potřebují řešit nějaký svůj problém. Hrozbu ale vidím spíš v tom, že počet těchto adopcí stoupá.

HN: Proč?

Téma adopcí z ciziny začalo být celkem frekventované v lednu, kdy televize přinášely záběry trpících dětí z Haiti. Navíc se v médiích prezentuje, že takovéto adopce uskutečnit jde. Představte si, že jste žadatel, který čeká několik let na adopci a najednou se objeví prostředník, který vám to vybaví za pár týdnů. Například v Kongu působí jedna švýcarská agentura, která se v těchto věcech docela dobře orientuje.