Vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) ve čtvrtek uzavřeli kapitolu kultura a církve. Tři body ale posílají k projednání lídrům stran - otázku majetkoprávního vyrovnání s církvemi, památkovou péči a sazby DPH u knih a tiskovin. ČTK to řekl Jan Hrdina z VV, který se jako stranický expert na kulturu jednání účastnil. Strany se prý shodly na nutnosti vícezdrojového a transparentního financování kultury, přesně však jeho podmínky nedefinovaly.

"Shodneme se, že je potřeba vyrovnat se s církvemi, nicméně představy dosažení cíle jsou odlišné," řekl Hrdina. VV navrhují, aby se sakrální stavby vrátily církvi a spravovaly by se i nadále jako památky. Lesy a další majetek by se převedl do fondu, z něhož by se financovaly církve. S tím prý ale ODS ani TOP 09 nesouhlasily.

Ve čtvrtek Ústavní soud (ÚS) odmítl zrušit část zákona o půdě, která blokuje majetek obcí, na který se vztahují nároky církve. Soudci politikům vzkázali, že dlouhodobá nečinnost zákonodárců při řešení vztahu státu a církví je protiústavní a nová vláda by se měla otázkou zabývat.

Vyjednavači se ve čtvrtek dohodli na tom, že je zapotřebí přijmout nový památkový zákon do roku 2012, přesto by o památkách měli mluvit ještě lídři stran. VV totiž nesouhlasily s návrhem ODS, která prosazovala možnost kompenzací majitelům objektů chráněných památkovým zákonem za "neúnosnou zátěž či omezení".

Strany se shodly na podpoře kinematografie

"My v tom vidíme úskalí, že by se to vykládalo různě," řekl Hrdina. Obávají se, že by například podnikatel, kterému by památkáři nedovolili přebudovat památku na hotel, požadoval po státu finanční kompenzaci za ušlý zisk.

VV navíc nadnesli, aby se nezvyšovalo DPH u knih a tiskovin. ODS a TOP 09 prý zaujali neutrální stanovisko. "Je to ale otázka, která by příslušela ekonomické skupině, ta už ale své kapitoly uzavřela, proto nám to rozsekne K9," řekl Hrdina.

Strany se shodly na podpoře kinematografie a na nutnosti předložit nový zákon o audiovizi. Spor nebyl ani u tématu mediálních rad. Strany prý chtějí odpolitizování rad, členy by se měli stát spíše odborníci než politici, dodal Hrdina. Ve vládním prohlášení se prý neobjeví téma privatizace ČTK, které prosazovala ODS.