Evropská unie omezí výplaty bonusů bankéřům. Europoslanci ve středu schválili změny, podle nichž manažeři či obchodníci finančních institucí budou moci získat v hotovosti maximálně 30 procent odměny. Vyplácení části bonusu navíc bude muset být rozloženo na několik let.

Se zavedením nového zákona souhlasila drtivá většina europoslanců, pro bylo 625 poslanců, proti 28 a hlasování se zdrželo 37 zákonodárců. V platnost by měla opatření vstoupit od počátku příštího roku.

"Je to dobrá zpráva. Od 1. ledna budou bonusy banéřů zkroceny," citovala agentura Reuters francouzského europoslance Pascala Canfina.

Rakouský zákonodárce Othmar Karas uvedl: "Chceme zajistit, aby bonusy nepodporovaly nadměrné riskování, ale naopak došlo k jeho omezení." Právě obchody s vysokým rizikem se podílely na vzniku nedávné finanční krize, kvůli níž musela řady zemí přijít bankám v potížích na pomoc z peněz daňových poplatníků.

"V Evropském parlamentu se dosáhlo shody na určitém omezení bonusů. I toto omezení je ještě poměrně omezené. Týká se pouze bankéřů a ne manažerů. Část bonusů může být požadována zpět, když se ukáže, že s onou institucí nebylo něco v pořádku," komentoval výsledky hlasování europoslanec Jiří Havel.

Na pravidlech se europoslanci už předem dohodli i se zeměmi EU, jejichž souhlas je pro případný vstup v platnost rovněž nezbytný. Ty o nové úpravě budou rozhodovat zřejmě již příští týden na jednání ministrů financí v Bruselu. To už bude však jen formální potvrzení předchozí dohody.

Podle Jakuba Haase z tiskového oddělení českého ministerstva financí již implementace této směrnice EU do českého právního řádu začala, nyní je třeba novelizovat zákon a příslušnou vyhlášku ČNB. "V současné době je dokončováno projednání příslušného návrhu zákona v Legislativní radě vlády. Příslušný návrh novely vyhlášky ČNB byl předložen do mezirezortního připomínkového řízení," uvedl Haas.

 

Pozdržení výplaty

Podle návrhu zákona, který minulý týden schválili zástupci států se výplata 40 až 60 procent bonusů odloží o tři až pět let. Nižší sazba se bude týkat běžných bonusů, vyšších 60 % bude zahrnovat velké bonusy.

Polovina odměn musí být vyplácena v akciích či jiných cenných papírech navázaných na finanční výkon banky. V hotovosti dostanou ihned maximálně 30 procent bonusů anebo jen 20 procent u větších bonusů. Je to mnohem méně, než stanovují současná pravidla většiny z 27 členských zemí.

Zbytek bonusů bude vyplácen až na základě dlouhodbého výkonu a 50 procent budou bankéři inkasovat v akciích. Návrh nicméně neupravuje celkovou výši bonusů, ale pouze určuje proporce výplaty v hotovosti a akciích a jejich časové rozvržení.

Pravidla se budou vztahovat i na důchody formou bonusů. "Mimořádné důchodové platby musí být drženy ve formě instrumentů, jako je podmíněná kapitál, který spojuje jejich konečnou hodnotu s celkovou kondicí bank. Tím se vyhneme situacím, podobných těm z poslední doby, kdy někteří bankéři odešli s bohatými důchody bez ohledu na to, jaké krizi jejich banka čelila," uvedl parlament v prohlášení.

Zákon dopadne i na hedgeové fondy

Podle BBC se nová pravidla budou týkat i hedgeových fondů. Nicméně výše omezení není nijak stanovena. Dohoda Bruselu rovněž obsahuje návrh, aby výplaty bonusů více odrážely dlouhodobé výsledky bankovních domů.

"Tato nová přísnější pravidla pro bonusy změní politiku odměn a ukončí tak 'motivaci' k nadměrnému riskování," citovala BBC Arlene McCarthyovou, poslankyni europarlamentu, která se účastnila jednání o dohodě.

Cílem opatření je, aby si bankéři a obchodníci dávali pozor i na dlouhodobější rizika, která jimi prováděná či plánovaná operace může přivodit. Právě obchody s velmi vysokým rizikem se podílely na vzniku nedávné krize.

Některé členské země EU, třeba Británie, v níž sídlí množství finančních institucí, už opatření na omezení bonusů či odchodného pro bankéře už zavedly.

Tento plán EU je dalším krokem pro zpřísnění globální regulace finančního odvětví, které silně poznamenala finanční krize na podzim roku 2008.