Slovenská průmyslová výroba v květnu vzrostla o 31 procent, především díky chemickému průmyslu. Její tempo se tak zrychlilo z dubnových 21 procent, uvedl ve čtvrtek slovenský statistický úřad.

Čísla tak potvrzují, že se ekonomika našeho východního souseda definitivně vzpamatovává z krize. To potvrdila i nedávná čísla o růstu ekonomika, která rostla v prvním čtvrtletí o 4,8 procenta. Na konci loňského roku přitom ještě vykazovala propad o 2,6 procenta.

Meziročně si nejvíc v květnu polepšila výroba chemikálií a chemických produktů, která se zdvojnásobila. Produkce dopravních prostředků, která patří mezi tahouny slovenské ekonomiky, se zvýšila o 56,3 procenta. V dubnu vzrostla o 63,7 procenta. V pátém měsíci roku se zvýšila také výrazně produkce počítačových, elektronických a optických výrobků, a to o 85,3 procenta. V dubnu přitom vykázala propad téměř o desetinu.

Přibližně o třetinu se v květnu propadla výroba koksu a rafinerských ropných produktů v porovnání s dubnovým snížením o 4,2 procenta. Během května si pohoršila i výroba potravin, nápojů a tabákových výrobků.

Samotná průmyslová produkce po očištění od těžby a dodávek energií v pátém měsíci roku vzrostla o 35,6 procenta po dubnovém nárůstu o 23,6 procenta. Odvětví těžby a dolů v květnu kleslo o 0,7 procenta, zatímco v dubnu vzrostlo o 2,1 procenta. Dodávky energií se v pátém měsíci zvýšily meziročně o 13,4 procenta.

Slovensko se tak s krizí vypořádavá lépe než Česko, jehož statistický úřad (ČSÚ) údaje o květnovém průmyslu a stavebnictví zveřejní v pátek. V dubnu průmyslová výroby vzrostla meziročně o 10,9 procenta, proti březbu pak o 1 procento. Hlavním tahounem českého průmyslu je automobilová výroba.

Stavebnictví v krizi

Statistický úřad také zveřejnil údaje o stavebnictví, které ale není na tom tak dobře jako průmysl. Slovenská výstavba v květnu prohloubila pokles na 8,9 procenta v porovnání s dubnovým snížením o 1,2 procenta. Výrazně se propadla stavební produkce slovenských firem v zahraničí.

Hodnota slovenské stavební produkce v absolutním vyjádření za květen v běžných cenách dosáhla 485,7 milionu eur (téměř 12,4 miliardy Kč). V dubnu to bylo 456,6 milionu eur. Po zohlednění sezónních vlivů byla květnová stavební produkce o 5,6 procenta nižší než v předchozím měsíci.

V nejdůležitějším pododvětví, nové výstavbě, rekonstrukci a modernizaci, produkce v květnu klesla meziročně o 6,9 procenta, když se v dubnu snížila jen o mírných 0,6 procenta. Stavební produkce v opravách a údržbě se v květnu zvýšila o 3,8 procenta, v dubnu vzrostla o 3,1 procenta.

V květnu se výrazně prohloubil propad stavební produkce slovenských firem v zahraničí; meziročně klesla o 60,1 procenta. Její dubnový pokles byl 31,6 procenta.