Meziroční růst spotřebitelských cen v ČR v červnu činil stejně jako v květnu 1,2 procenta. V meziměsíčním srovnání ceny stagnovaly. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Vývoj ovlivnilo zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura, které bylo kompenzováno poklesem cen oblečení, obuvi, alkoholických nápojů a tabáku.

"Spotřebitelská inflace se odrazila od svého dna, kterého bylo dosaženo v říjnu 2009," uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop. Inflace by se podle něj měla v průběhu letošního roku postupně zvyšovat, její vzestup by měl být velmi umírněný, jelikož slabá spotřebitelská poptávka výraznější akceleraci růstu cen neumožní.

V meziročním srovnání mělo vliv na zvýšení inflace zejména zdražení bydlení, alkoholických nápojů a tabáku. V bydlení vzrostlo čisté nájemné o 10,1 procenta, přičemž regulované nájemné se zvýšilo o 18,7 procenta, naproti tomu tržní kleslo o 0,5 procenta. Alkoholické nápoje podražily o 3,6 procenta a tabákové výrobky o 4,7 procenta.

Naopak ke snižování cenové hladiny přispěly ceny oblečení a obuvi, které klesly o 3,2 respektive 0,9 procenta. V oddíle pošty a telekomunikace klesly ceny mobilních telefonů o 13,1 procenta, ceny telefonických a telefaxových služeb se snížily o 2,4 procenta. Z potravin zůstaly nižší ceny pečiva o 10,6 procenta, mouky o 12,3 procenta a jedlých olejů o 5,2 procenta. O 6,5 procenta se snížily rovněž ceny zemního plynu a elektřiny o 2,7 procenta. Ceny audiovizuálních a fotografických zařízení a přístrojů pro zpracování dat byly nižší o devět procent.

U potravin a nealkoholických nápojů skončil v červnu po osmnácti měsících meziroční pokles cen. Přispělo k tomu zdražení zeleniny včetně brambor o 18,6 procenta, olejů a tuků o 2,2 procenta a mléka, sýrů a vajec o 1,4 procenta.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,4 procenta a ceny služeb o 2,3 procenta. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení hypotetického nájemného byl meziročně 101,1 procenta, uvedl ČSÚ s tím, že meziměsíčně ceny zboží úhrnem klesly o 0,2 procenta a ceny služeb vzrostly o 0,3 procenta.

"Pomalejší tempo zdražování spotřebního zboží tak nahrává nízkým sazbám a utahování měnové politiky ze strany ČNB v nejbližších měsících je prakticky vyloučené," podotknul Josef Novotný, finanční analytik Fio banky.

Dovolené zdražily

V meziměsíčním srovnání zdražily dovolené s komplexními službami o 3,5 procenta, růst cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje způsobilo zejména zvýšení cen brambor o 57,7 procenta v důsledku přechodu nabídky trhu ze starých na nové brambory. Ceny těstovin vzrostly o 3,1 procenta, jogurtů o 1,2 procenta, másla o 2,4 procenta. V dopravě podle ČSÚ pokračovalo již šestý měsíc zvyšování cen pohonných hmot, které v červnu dosáhlo 0,4 procenta.

Ceny oděvů v červnu oproti květnu klesly o 0,8 procenta a obuvi o 1,5 procenta. Alkoholické nápoje zlevnily o 1,5 procenta, z toho ceny lahvového piva o 2,7 procenta. Z potravin se snížily především ceny peckovin a bobulovin o 11,3 procenta a plodové zeleniny o 16,9 procenta.

ČSÚ uvedl, že míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červnu stejně jako v předchozích dvou měsících 0,6 procenta.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) všech členských zemí Evropské unie byl podle předběžných údajů Eurostatu v květnu dvě procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než v dubnu. Nejvíce přitom vzrostly ceny v Řecku a Maďarsku. Meziroční cenový pokles pokračoval v Lotyšsku a Irsku. V Česku podle předběžných výpočtů index HICP v červnu meziměsíčně stagnoval, meziročně činil stejně jako v květnu jedno procento.