Celková hodnota veřejných stavebních zakázek se v prvním pololetí 2010 meziročně snížila o 43,6 procenta na 50,2 miliardy korun. Největší propad vykázaly dopravní stavby. Jejich hodnota se propadla o 74,7 procenta na 10,8 miliardy korun. Vyplývá to z nejnovější analýzy inženýrské a poradenské společnosti ÚRS Praha.

"Data o zadaných veřejných zakázkách za 1. pololetí 2010 potvrzují pokračující trend výrazného snižování nové poptávky veřejného sektoru po stavebních pracích," uvedli výzkumníci. Podle ÚRS Praha jde o nepříznivou zprávu pro vývoj celého stavebnictví v následujících letech.

Růst jen u bytů

"Prohlubující se pokles v zadávaných zakázkách a postupně ubývající zásoba práce začne od roku 2011 výrazně snižovat rozsah trhu veřejných stavebních prací s negativními dopady do ekonomiky a zaměstnanosti odvětví stavebnictví," stojí v analýze.

Počet veřejných stavebních zakázek se za prvních šest měsíců meziročně snížil o 16,5 procenta, úřady vyhlásily 1485 tendrů. Nejvíce jejich počet klesl opět v dopravním stavitelství, v němž jich bylo o 26,7 procenta méně. Naopak ve výstavbě bytů se počet zakázek zvýšil o 15,6 procenta.

Podíl měst a obcí na celkové hodnotě zadaných zakázek činil v prvním pololetí 55,6 procenta. Výrazně tak převyšil podíl vládního sektoru, který byl v minulých letech podle ÚRS Praha vždy převažující.

Nejúspěšnější OHL ŽS

Veřejné stavební zakázky získalo za prvních šest měsíců letošního roku 603 firem jako samostatné subjekty a 132 sdružení. Největší objem zakázek vyhrála společnost OHL ŽS, na kterou připadly zakázky v hodnotě 3,7 miliardy korun samostatně a podíl ze zakázek v hodnotě 1,7 miliardy, které vyhrála ve sdružení s dalšími firmami.

Čísla ÚRS Praha vychází především z údajů o veřejných zakázkách na serveru www.centralniadresa.cz. Podle propočtů inženýrské firmy jde zhruba o 93 procent objemu realizované stavební poptávky veřejného sektoru.