Tuzemské stavebnictví dále klesá. Stavební produkce proti stejnému měsíci předchozího roku klesla v červnu o 4,7 procenta, proti předchozímu měsíci pak o 0,4 procenta. Uvedl to Český statistický úřad.

Naopak průmyslová výroba pokračuje v růstu. Meziročně si připsala 9,7 procenta, meziměsíčně pak byla průmyslová produkce vyšší o 0,4 procenta. K růstu přispěla nejvíce výroba motorvých vozidel, která vzrostla meziročně o 17,3 procenta a tvoří tři procenta tuzemské průmyslové produkce.

Tuzemským firmám se dařilo i vyvážet – tržby z přímého exportu vzrostly o 17,3 procenta. Dobrých výsledků přitom průmysl dosáhl i přes to, že meziročně se počet zaměstnanců v podnicích s více než padesáti zaměstnanci snížil o 3,4 procenta. Naopak jejich průměrná mzda vzrostla o 4,3 procenta na 24 562 korun.

Stavebnictví stále v recesi

Naopak stavebnictví se nedaří vymanit z recese. Nejvíce poklesla výstavba bytů a domů - meziročně bylo zahájeno o 31,8 procenta méně staveb. Markantní je zejména pokles výstavby bytů v bytových domech o 45,9 procenta, u rodinných domů je pokles „jen“ 19,2 procenta.

Počet dokončených bytů poklesl ještě více – o 41,2 procenta, v případě bytových domů to pak bylo dokonce o 74,1 procenta.

Počet zaměstnanců se v odvětví snížil o 3,4 procenta a jejich mzda stoupla o 4,3 procenta na 27 936 korun.

Trend stejný jako v Unii

Pokles stavebnictví je v celé unii. V jejích 27 zemích klesla v květnu stavební produkce meziročně o 2,4 procenta. A naopak průmyslová produkce v unii stejně jako v Česku roste. Evropská sedmadvacítka si v květnu připsala meziroční nárůst průmyslové výroby o 8,7 procenta. Údaje za červen zveřejní Eurostat 12. srpna.

"Tuzemský průmysl profituje zejména z postupného oživování ekonomické aktivity v zahraničí, které se promítá do vyšší zahraniční poptávky po české průmyslové produkci,“ říká analytička Komerční banky Kamila Fialová, která ale upozorňuje na to, že růst byl podpořen nižší loňskou srovnávací základnou.

"Po loňském propadu průmyslové výroby o více jak 13 procent očekáváme pro letošní rok její vzestup o 8,3 procenta,“ dodala.

Ekonom Unicredit Bank Patrik Ružomberský ale upozorňuje na to, že se oproti minulým měsícům značně zvolnilo tempo růstu průmyslových zakázek, zejména u těch ze zahraničí. "To může být jedním z prvních náznaků zmírnění výrobního boomu ve druhém pololetí roku. Ten už tak podle všeho bude ve znamení pouze jednociferných přírůstků průmyslové výroby,“ podotýká.