Situace v Afghánistánu se podle OSN vyostřuje. Zvláštní vyslanec OSN pro Afghánistán Staffan De Mistura dnes oznámil, že za prvních šest měsíců letošního roku zemřelo nebo bylo zraněno o 31 procent civilních obyvatel více než loni. Nejvíc z těchto obětí mají na svědomí stále lépe vyzbrojovaní radikální muslimové. Počet civilních obětí při akcích místní armády nebo NATO naopak klesl.

Za první letošní půlrok zemřelo 1271 civilistů, což je o 25 procent víc než za totéž období loni. 1997 osob bylo zraněno, loni jich bylo 1013. Většina z nich při pumových útocích spáchaných náložemi nastraženými na silnicích.

Podle údajů OSN jsou za 72 procenty útoků protivládní povstalci. Loni radikálové spáchali za srovnatelnou dobu 58 procent útoků. Celkem 18 procent obětí přišlo o život při akcích NATO nebo afghánských vojsk, zatímco loni to bylo 31 procent z civilních obětí. Důvodem je menší počet náletů vojsk NATO. Minulý velitel Stanley McChrystal totiž zavedl přísná pravidla, která platí i za jeho nástupce Davida Petraeuse. Vojáci musejí před každým náletem provést odhad možných civilních obětí.

"Lidských obětí tohoto konfliktu bohužel přibývá. Dělá nám to starosti, a máme obavy z budoucna, protože ztráty na životech se týkají z velké části civilistů. Tato zpráva je varovným voláním," sdělil De Mistura. Petraues řekl, že každý mrtvý civilista znamená poškození záměrů NATO. "Budeme souzeni podle toho, jak dokážeme chránit obyvatelstvo před útoky protivníka," řekl.

Afghánská vláda nabídla radikálům možnost připojit se k politickému procesu. Musejí ale složit zbraně a uznat ústavu. Taliban vyjednávání odmítá, dokud budou v zemi zahraniční vojáci. "Chtějí-li být v budoucnu součástí Afghánistánu, nemohou toho dosáhnout přes mrtvoly tolika civilistů," řekl k tomu De Mistura. Upozornil také na to, že stoupl počet dětských obětí - ve srovnání se stejným obdobím loňska o dramatických 55 procent. Za letošní první půlrok zemřelo v konfliktu 176 dětí a 386 bylo zraněno.

Radikálové teď podle OSN útočí účinnějšími a modernějšími bombami. I když ty jsou jejich hlavní zbraní, mnoho civilistů je také vražděno a popravováno. Zatímco loni takto zemřeli týdně čtyři lidé, letos sedm, v květnu a červnu dokonce 18. "Taliban se uchyluje k zoufalým prostředkům, vraždí víc a víc civilistů, mezi nimi lékaře, učitele, úředníky a kmenové vůdce," řekla Rachel Reidová z afghánské sekce organizace Human Rights Watch.

Nepřátelé jsou všichni, kdo se přidají k vládě

Taliban sice svým bojovníkům rovněž nařizuje vyhnout se civilním obětem, ale na druhé straně považuje za nepřátele všechny, kdo nestojí o jeho ochranu a dají se na stranu vlády. Starostové i ti, kdo přijímají vládní peníze na projekty obnovy, jsou proto pro něj legitimní cíle.

K nejbrutálnějšímu činu Talibanu patří zavraždění deseti pracovníků křesťanské humanitární organizace IAM. Byl to zdravotnický personál a radikálové je zabili minulý týden na severu země. Laurent Saillard z federace 105 nevládních organizací pracujících v Afghánistánu (ACBAR) dnes řekl, že tyto organizace nyní kvůli tomuto zločinu zvažují další působení.

"Všichni teď přehodnocují svou působnost. Věci se rychle mění, počítáme se zhoršením situace, protože konflikt se urychluje," řekl Saillard. Upozornil také na to, že se boje šíří také územně, protože Taliban začal zasahovat i do severních provincií, které mu jako poslední vzdorovaly, když byl u moci v letech 1996 až 2001. Posílení armády NATO v minulých měsících na tomto vývoji nic nezměnilo, což práci nevládních organizací komplikuje.