Český Energetický a průmyslový holding (EPH) a Slovenské elektrárne mají podle neoficiálních informací deníku Puls Biznesu zájem o 51procentní podíl v třetí největší polské elektrárenské společnosti Enea, který prodává polská vláda. Celkem ministerstvu státního pokladu podalo nabídku šest firem, jejich jména prý zveřejní v pondělí. EPH již také spolu s dalšími třemi firmami předložil konečnou nabídku na koupi většinového podílu v polské společnosti Energa.

Vedle EPH a Slovenských elektráren, které vlastní italský Enel, chce akcie Enei koupit také polský magnát Jan Kulczyk přes svou investiční společnost Kulczyk Investments a francouzský GDF Suez. Tyto dvě společnosti již svůj zájem o poznaňskou společnost potvrdily. Dále jim konkuruje francouzský gigant EDF a španělská Iberdola, píše Puls Biznesu.

Podíl polského státu ve firmě Enea byl na burze oceněn na 4,3 miliardy zlotých (přes 27 miliard korun). Do souboje o Eneu se přihlásili rovněž zájemci, kteří usilují také o státní podíl ve čtvrté největší energetické společnosti Energa; mezi nimi je i Energetický a průmyslový holding. Prodávaný podíl Energy chce koupit polská elektrárenská jednička PGE, která je v tomto případě považována za favorita. K této transakci má ale výhrady polský antimonopolní úřad. Investoři tak koupi Enei podle polských médií považují za poslední šanci, jak upevnit svoji pozici na trhu v Polsku. Enea je zřejmě poslední energetickou společností na prodej.

Enea loni měla zisk 513,8 milionu zlotých. Podle informací na svých internetových stránkách má skoro 16procentní podíl na prodeji elektrické energie v Polsku. Dodává ji dvěma milionům domácnostem a 300.000 firem.

Polské ministerstvo státního pokladu se svůj podíl v Enee snaží prodat už podruhé. Německá společnost RWE loni nepodala konečnou nabídku.

Enea a Energa jsou jádrem letošního vládního plánu privatizace. Aby se ho do konce roku podařilo splnit, musí polská vláda do konce roku z prodeje státního majetku získat ještě kolem 12 miliard zlotých.

Energetický a průmyslový holding se v Polsku chystá koupit také černouhelný důl Silesia ležící jen několik desítek kilometrů od českých hranic. Vlastníky EPH jsou finanční skupina J&T (40 procent), investiční skupina PPF spolu s Generali (40 procent) a manažer Daniel Křetínský (20 procent). Loni hospodařila s čistým ziskem 522 milionů korun.