Kolabující doprava, přeplněné silnice i vlaková nástupiště a přibližně dva miliony lidí protestující v ulicích všech větších francouzských měst. Tak vypadala reakce na plánovanou důchodovou reformu, kterou své zemi představil Nicolas Sarkozy.

Prezident si ale z celonárodních demonstrací nic nedělá. Jak uvedl v oficiálním prohlášení, reforma prostě bude. Ať se to lidem líbí, nebo ne. Věk pro odchod do penze se tak ze stávajícícho 60. roku života posune na 62 let. A to již do roku 2018.

"Je to zásadní reforma. Je tedy přirozené, že vyvolává znepokojení a rozsáhlou mobilizaci, jak tomu bylo včera. Já jsem vůči znepokojení, jež je takto vyjadřováno, vnímavý," zhodnotil situaci Sarkozy.

Elysejský palác ale informoval, že prezident přece jen malé ústupky udělá.  

Podle návrhu, který předloží své vládě, by například lidé, kteří pracovali již před svými osmnáctinami, mohli do penze nastoupit již v 60 letech. Výjimku by měli tvořit také ti, kteří vykonávají fyzicky náročnou práci.

Úterní stávky se kromě obvykle odborářsky silného státního sektoru zúčastnily i soukromé společnosti. Reforma je totiž další z mnoha akcí prezidenta, které mu na stále upadající popularitě opravdu nepřidávají.

O víkendu v centru Paříže proběhly také demonstrace kvůli bourání romských osad a stěhování jejich obyvatel za hranice země.

Právě sporná otázka ohledně přístupu k romským přistěhovalcům rozdělila také Sarkozyho vládu. Někteří považují tento krok za oprávněný, jiní v tom hledají záminku pro dokázání prezidentovy arogance - k rozhovorům o společném postupu totiž pozval jen některé státy a chybělo mezi nimi jak Rumunsko, tak Bulharsko, kterých se vyhošťování bezprostředně týká.

Přesto podle průzkumu odsun Romů podporuje více než polovina obyvatel "země galského kohouta". Odpůrci Sarkozyho režimu podotýkají, že se tak vedoucí činitel státu rozhodl kvůli podzimním volbám i kvůli volbě prezidentské. Ta proběhne v roce 2012 a už nyní nikdo nepochybuje o tom, že v ní bude na nejvyšší státní post kandidovat znovu.