Čínsko-japonské diplomatické vztahy v posledních dnech prodělávají těžké období. Japonsko zajalo čínského rybáře a nehodlá ho propustit. Čína žádá o jeho bezpodmínečné propuštění.

Tokio drží rybáře již více než dva týdny. Vplul totiž do oblasti východočínského moře, kterou si dlouhá léta nárokují obě strany. O propuštění prý nepřemýšlí.

Spor o vězně u největšího rivala Číny přerost v roztržku na nejvyšších úrovních.

Peking přerušil diplomatické styky a k protestům se postupně přidávají lidé po celé Číně.

Jednou z největších akcí byla demonstrace před japonským velvyslanectvím v centru čínské metropole. Protestanti během ní vykřikovali hesla jako "Pryč s Japonskem" a ničili při tom státní vlajky.

Jak uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Jiang Yu, japonská strana musí převzít odpovědnost za následky tohoto incidentu, který vážně poškodil čínsko-japonské vztahy.

Dodala také, že nyní Japonsko musí okamžitě propustit kapitána, aby se tím předcházelo dalšímu zhoršení situace. A klíč k řešení má podle ní nyní japonská strana.

Japonsko, Čína, protestyPodobně se již v úterý na zasedání v americkém New Yorku vyjádřil čínský premiér Wen Ťia-pao, který požadoval "bezpodmínečné" propuštění vězně, píše agentura Xinhua.

Japonský ministr zahraničí Seiji Maehara oznámil, že se s čínskými kolegy zatím nesetkal. Přesto prý za svou zemi doufá ve vybudování "pevného a strategického partnerství" s Čínou.

"Oprávněné" zajetí

Zadržení čínské lodi ale podle něj bylo naprosto "legální", neboť oblast okolo ostrova Senkaku (Čína mluví o ostrově Tiao-jü) patří "zemi vycházejícího slunce".

Historicky nepříliš vstřícné vzájemné vztahy jsou tak opět narušeny.

A situaci nepomohlo ani "záhadné" úmrtí jedné čínské mírové pandy v japonské Kóbě, které podle čínských bloggerů a komentátorů nemůže být pouhou náhodou.

Je tu ovšem ještě jedna úroveň konfliktu. Čína je v současnosti totiž druhou největší ekonomikou světa a v souboji porazila právě svého největšího rivala - Japonsko.