Čeští stavbaři nebudou v příštích dvou letech zažívat radostné časy. Oživení nelze čekat dřív než v roce 2012. I v případě nejpříznivějšího vývoje bude ale výkon odvětví zhruba o 40 miliard korun nižší než v roce 2008. Optimistická varianta počítá v sektoru také s úbytkem 34 tisíc pracovních míst. Pokud dojde na nejhorší scénář, bude ve stavebnictví proti roku 2008 o 151 tisíc lidí méně. Vyplývá to ze studie Svazu podnikatelů ve stavebnictví a společností Deloitte a ÚRS Praha.

"Rok 2010 nebude pro stavební firmy rokem vzestupu a zřejmě ani rokem konsolidace. S konsolidací lze reálně počítat až v roce 2012," uvádí studie.

Stavebnictví v Česku se na začátku roku 2010 podílelo na hrubém domácím produktu přibližně z 6,5 procenta. Zaměstnávalo kolem devíti procent pracujících v civilním sektoru, což je asi 450 tisíc osob."Snižování investic do stavebnictví má velmi negativní dopady do zaměstnanosti a s tím souvisejících národohospodářských ukazatelů," uvedli experti.

Odvolávají se na výpočty, podle kterých každých 100 milionů korun stavebních investic vytváří kolem 3,5 pracovního místa ve stavebnictví a související průmyslové výrobě.Studie předkládá tři možné varianty vývoje odvětví do roku 2012: protikrizovou, pasivní a restriktivní.

Protikrizový scénář počítá s vládními kroky, které zastaví propad stavebnictví. Pasivní varianta předpokládá, že vláda nebude uskutečňovat žádná opatření pro podporu stavebnictví a bude pokračovat současný vývoj ekonomiky a trend postupného poklesu stavební výroby. Restriktivní scénář počítá s významnými škrty v oblasti státních investic.

Nejoptimističtější protikrizová varianta vývoje odhaduje, že v roce 2012 bude v celém českém hospodářství kvůli útlumu stavebnictví asi o 160 tisíc pracovních míst méně. Nejčernější scénář počítá v ekonomice s úbytkem přesahujícím 571 tisíc míst.

Stát podle studie navíc útlum stavebních investic připraví o miliardové příjmy. Podle nejlepšího scénáře budou příjmy státu v roce 2012 ve srovnání s rokem 2008 kvůli vývoji stavebnictví o 22 miliard korun menší. "Restriktivní" varianta počítá s výpadkem státních příjmů až ve výši 571 miliard korun.

Pro zlepšení situace analýza navrhuje například vytvoření harmonogramu budování dopravní infrastruktury a dlouhodobé závazné koncepce rozvoje bydlení. Opravy bytů a rodinných domů by mělo podpořit daňové zvýhodnění. Stavbaři chtějí také pokračovat v dotačních programech na zateplování, a to i pro soukromé vlastníky podnikatelských nemovitostí.