Celková hladina spotřebitelských cen klesla v září proti předchozímu měsíci o 0,3 procenta. "Pokles způsobilo zejména snížení sezónních cen rekreačních pobytů o 14,7 procenta," uvedl ve své zprávě Český statistický úřad. Meziroční růst spotřebitelských cen v září mírně zrychlil na 2,0 procenta (z 1,9 procenta v srpnu).

„Podobně jako v srpnu bylo meziměsíční snížení cen zejména důsledkem sezónních faktorů,“ uvádí Patrik Rožumberský z Unicredit Bank.

I nadále bez výkyvů

Prakticky celý pokles šel na vrub posezónního zlevnění rekreací, které bylo zčásti tlumeno zvýšením cen v oblasti odívání, vzdělávání a finančních služeb. „Pro zbývající tři měsíce letošního roku a rovněž i pro celý příští rok předpokládáme, že se inflace bude i nadále pohybovat poblíž dvou procent. Od této hodnoty by se neměla příliš vzdálit ani kvůli plánovanému zdražení elektřiny v příštím roce,“ dodal Rožumberský.

Kromě poklesu cen dovolených měl na meziměsíční pokles cenové hladiny vliv i snížení cen ovoce – především bobulovin a peckovin o 15,1 procenta. Ceny pečiva klesly o čtyři procenta, pohonné hmoty o jedno procento a cukr o 3,6 procenta.

Naopak stouply ceny oděvů a obuvi (o 1,5 resp. 2,3 procenta) či poplatky ve školkách, soukromých základních školách či školních družinácch (o 4,5 resp. 2,4 a 4,6 procenta). Z potravin se zvýšily především ceny mouky o 8,2 procenta, másla o 4,0 procenta a plodové zeleniny o 7,8 procenta. Ceny zboží úhrnem se meziměsíčně nezměnily, ceny služeb klesly o 0,8 procenta.

Cena potravin poroste

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v září o 2,0 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více než v srpnu. Zdražení zasahuje kromě bydlení a cigaret i potraviny. Potraviny meziročně podražily o více než 4 procenta.

„S růstem cen jídla musíme počítat i pro příští měsíce. Naproti tomu u ostatního spotřebního zboží zůstává prostor pro zvyšování cen jen omezený. Finanční situace domácností se sice oproti roku 2009 jen mírně zlepšila, ochota utrácet nikoliv,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Zvýšily se zejména ceny másla o 24,9 procenta a brambor o 58,6 procenta.

Vliv na peněženky spotřebitelů měla i deregulace nájemného - čisté nájemné stouplo o 9,0 procenta. Z toho se regulované nájemné zvýšilo o 17,1 procenta a tržní kleslo o 0,8 procenta. V rozmezí 3, až 4,9 procenta pak vzrostly ceny souvisejících produktů - zemního plynu, tepla a teplé vody, vodného a stočného. Ceny alkoholických nápojů a tabákových výrobků vzrostly shodně o 5,1 procenta. I přes meziměsíční pokles cen pohonných hmot byly jejich ceny meziročně vyšší o 11,8 procenta.

Nižší než loni byly ceny oděvů o 2,8 procenta a obuvi o 1,2 procenta. Ceny mobilních telefonů klesly o 10,8 procenta a ceny telefonických a telefaxových služeb o 1,2 procenta. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,7 procenta a ceny služeb o 2,2 procenta. Inflace meziročně rostla dvojnásobným tempem než v předchozím období.

Co bude dál?

Anylytici vesměs předpokládají, že i nadále se meziroční inflace bude pohybovat okolo stávajících dvou procent. „Další zvýšení inflace nás čeká až na začátku roku příštího, kdy do cen zasáhne solární přirážka na elektřinu. A to není zdaleka všechno, když vezeme v úvahu diskuse o zvyšování dolní sazby DPH,“ upozorňuje Dufek.

„Samotná inflace za září dává málo důvodů k tomu, aby ČNB musela spěchat se zvýšením úrokových sazeb. Nicméně už dříve zveřejněná ekonomická čísla poukazují na to, že se ekonomika nachází v lepší kondici, než se kterou ČNB počítá ve své aktuální prognóze,“ podotkl analytik Unicredit Bank Patrik Rožumberský, který proto nadále očekává, že ČNB zahájí cyklus zvyšování sazeb v druhém kvartále příštího roku.

Deflace jen v Irsku a Lotyšsku

Dvouprocentní meziroční růst zaznamenala podle Eurostatu i Evropská unie. Nejvíce vzrostly ceny v Rumunsku (o 7,6 procernta) a Řecku (o 5,6 procenta). Meziroční cenový pokles pokračoval v Irsku (-1,2 procenta) a Lotyšsku (-0,4 procenta). V Německu zpomalil meziroční cenový růst na 1,0 procento (z 1,2 procenta v červenci). Na Slovensku mírně zrychlil růst cen v srpnu na 1,1 procenta z 1,0 procenta v červenci.