Nizozemci, Němci a Rusové mají největší vliv na podobu českého firemního sektoru. Nizozemci a Němci, respektive subjekty registrované v těchto zemích, jsou největšími zahraničními vlastníky v tuzemských firmách z pohledu ovládaného registrovaného kapitálu (základního jmění zapsaného v obchodním rejstříku).

Rusové zase mají v českých firmách zdaleka nejvíce účastí. Vyplývá to z analýzy vlastnické struktury české podnikatelské sféry, kterou včera zveřejnila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA).

Z celkového registrovaného kapitálu v českých firmách, který činí 2,186 bilionu korun, ovládají tuzemské subjekty plných 58 procent (1,267 bilionu korun) a mají majetkový podíl v 76 procentech českých firem.

Z hlediska celkové hodnoty registrovaného kapitálu došlo proti údajům z roku 2006, kdy ČEKIA provedla poslední analýzu, k několika změnám. Vlastníci se sídlem v Nizozemsku jsou stále nejsilnější, drží více než 23 procent (211,7 miliardy) z celkové hodnoty zahraničního kapitálu, následuje německý (12 procent), rakouský (9 procent) a nově lucemburský (7 procent) a kyperský (6 procent) kapitál.

"Mimo Německo a Rakousko jsou v první pětce už jen daňově přívětivější destinace. Je zjevné, že daňová optimalizace hraje v podnikání čím dál větší roli," uvádí Petra Štěpánová, analytička společnosti ČEKIA. Daňové "ráje" Kypr a Lucembursko odsunuly z první pětice Francii a Velkou Británii.

Z hlediska počtu vlastnických podílů zahraničního kapitálu došlo k největší dynamice u ruských majitelů, jejichž počet stoupl od roku 2006 o plných 8004 subjektů na rekordních 17 633. Jejich podíl na kapitalizaci je ale velice nízký a činí pouze 6,1 miliardy korun.

"To číslo je zajímavé, svědčí o tom, že vliv rusky mluvících občanů tu vzrůstá," říká Pavel Finger, finanční šéf firmy Czech Credit Bureau, jež poskytuje služby v oblasti úvěrových registrů a informací o firmách. "Nízká kapitalizace vypovídá, že tady nepodnikají ti nejbohatší Rusové. A také o tom, že si zde zakládají firmy pro budoucnost."

 

Cizí vlastníci firem