Nezdálo se mi to a odmítla jsem to prozatím podepsat, ale nejsem odborník, a tak by mě zajímalo, jestli můžou být do smlouvy zaneseny dva takto protichůdné jevy? Chci říci, pokud mi zaměstnavatel bude zasahovat do toho, co napíšu, jak ovlivním, že to nezmění vyznění celého článku? Pak bych mohla být odpovědná za něco, co jsem nemohla ovlivnit, jestli si to myslím správně. Připadá mi to, jako by zkřížili ve smlouvě povinnosti zaměstnance a nezávislého autora dohromady... Moc prosím, můžete mi s tím poradit? Jak by to mělo správně být? Nebo se pletu a má pravdu zaměstnavatel?

Odpověď:

Rozpor mezi uvedenými ustanoveními smlouvy je pouze zdánlivý. Pokud by skutečně došlo k situaci, které se obáváte, tj. že vámi odevzdaný článek bude následně ze strany provozovatele webu upraven a tyto změny (které do článku zanesl provozovatel webu) následně někoho poškodí, potom za tuto škodu neponesete odpovědnost vy, ale podle okolností osoba, která je do článku zanesla a/nebo provozovatel webu. Tato skutečnost vyplývá z konstrukce odpovědnosti za škodu, kde jedním ze stěžejních předpokladů vzniku této odpovědnosti za škodu je porušení právní povinnosti – a to na vaší straně v takovém případě nebude žádné.
Pro vaši právní bezpečnost je samozřejmě zapotřebí mít doložitelné, jaké znění článku jste provozovateli webu poskytla – to je možné zajistit např. prostřednictvím podepsaného tiskopisu článku nebo pomocí prostředků elektronické komunikace.
Závěrem podotýkám, že smlouva s výše uvedenými závěry patrně nekoliduje, protože sama v dotazu uvádíte, že ve smlouvě je uvedeno, že „…veškerou právní odpovědnost za to, co napíšete vy, nesete vy…“. A contratio z toho vyplývá, že nenesete odpovědnost za to, co nenapíšete, což jsou přesně eventuální změny článku provedené provozovatelem webu.