Běloruské bezpečnostní síly v sobotu varovaly politickou opozici, že tvrdě zasáhnou proti jakémukoli pokusu vystupňovat napětí během nedělních prezidentských voleb.

Oponenti prezidenta Alexandra Lukašenka, který je u moci od roku 1994 a předpokládá se, že v neděli získá i čtvrtý mandát, upozorňují, že v neděli po uzavření volebních místností zahájí protestní akce proti volebním machinacím a falšování hlasů. Doufají, že se jich zúčastní desetitisíce lidí.

Policie a státní bezpečnost ve společném prohlášení uvedly, že znají plány "radikálně orientovaných" politických sil, které chtějí uměle vyhrotit napětí a konfrontaci ve společnosti".

"Orgány činné v trestním řízení... zastaví přiměřeným a rozhodným způsobem všechny nelegální aktivity, které znamenají ohrožení života a zdraví obyvatel," uvádí se v prohlášení, které se obrací hlavně na mladé lidi s výzvou, aby nepodporovali "politické dobrodruhy".

Jeden z hlavních opozičních protikandidátů a šéf opozičního hnutí Mluv pravdu! Uladzimir Njakljajev řekl, že jeho stoupenci uspořádají pokojnou demonstraci na Říjnovém náměstí nedaleko prezidentského paláce.

"Náměstí je hlavní mechanismus, který může opozice použít proti zfalšování voleb," řekl na tiskové konferenci, kterou uspořádal spolu s dalším hlavním kandidátem opozice Andrejem Sannikavem. "Tyto volby nejsou ani svobodné, ani legitimní," řekl a dodal, že opozice žádá, aby se v březnu konalo nové hlasování, ale bez Lukašenka.

Volby v předstihu

Opozice obviňuje Lukašenkův režim, že zneužívá možnosti volit v předstihu, a hlasy voličů, kteří takto volí, nahrazuje tajně hlasovacími lístky ve prospěch prezidenta.

Bělorusové mají možnost volit s několikadenním předstihem. Ústřední volební komise v sobotu oznámila, že v předstihu již odvolilo kolem 18 procent voličů. Toto číslo se zřejmě do skončení volby v sobotu večer ještě zvýší.

Tyto hlasovací lístky mohou být snadno zfalšovány, protože urny v noci nikdo nehlídá, uvedl nezávislý expert Jaraslav Ramančuk. Při předešlých prezidentských volbách v roce 2006 hlasovalo v předstihu kolem 30 procent voličů.

Opozice kritizuje také to, že ve volebních komisích sedí pouhých 0,25 procenta zástupců opozice a ke sčítání hlasů mají tedy velmi omezený přístup.

"Pokud nebude moci opozice počítat hlasy spolu s vládou, nebudou moci být volby považovány za demokratické," prohlásil předák opozičního hnutí Za svobodu Aljaksandr Milinkević, který odmítl kandidovat, protože očekává podvody. "Je iluzorní si myslet, že autoritativní vláda se začne sama od sebe demokratizovat," dodal.

Opoziční představitelé kritizují také velmi omezený přístup opozice do médií kontrolovaných vládou. Lukašenkovi bylo věnováno 90 procent času, zatímco ostatním kandidátům dohromady jen deset procent, řekl prezidentský kandidát Jaraslav Ramančuk.