Zvýšení úrokových sazeb, k němuž čínská centrální banka sáhla v sobotu, je podle většiny analytiků překvapivé. Se zvýšením sazeb v dohledné době se v Číně sice počítalo, samotné načasování na vánoční svátky ale čekal málokdo. Podle expertů tím Čína patrně signalizuje odhodlání včas zahájit boj s inflací, která je teď nejvyšší za více než dva roky a podle ekonomů se bude dál zvyšovat.

"Pro mě je to překvapivé. Už druhé zvýšení sazeb v letošním roce může signalizovat, že Čína vstupuje do nové fáze zvyšování úrokových sazeb. Ten krok ale také může mít zacíleno na aktuální vývoj na realitním trhu," řekl ekonom finančního ústavu China Merchants Bank Sü Piao.

Roční depozitní sazbu Čína zvýšila o 25 bazických bodů na 2,75 procenta, roční zápůjční sazbu, za kterou poskytuje úvěry bankám, zvýšila ve stejném rozsahu, ale na 5,81 procenta. K prvnímu zvýšení úroků po téměř třech letech centrální banka sáhla v říjnu, většina analytiků se však domnívala, že další zvýšení přijde na řadu až začátkem příštího roku.

Čína ve druhém pololetí už několikrát zvýšila povinné minimální rezervy, což je jeden ze způsobů zpřísnění měnové politiky. To byl i hlavní důvod, proč většina analytiků do konce letošního roku zvýšení úroků nečekala. Se zvyšováním sazeb se ale jinak v Číně počítá a několikrát už je avizovala i sama centrální banka.

Míra inflace v Číně v listopadu vystoupila na 5,1 procenta a je nejvyšší od července 2008. Příčiny růstu cen jsou přitom podobné jako před dvěma lety, tedy hlavně zdražování potravin. Z toho má také Čína největší obavy, protože drahé potraviny už byly mnohokrát příčinou sociálních nepokojů v nejchudších oblastech země. Potraviny jsou přitom ve spotřebitelském koši zastoupeny v mnohem větší míře, než je tomu ve vyspělých zemích.

"Podle našeho názoru je čím dál jasnější, že využití kvantitativních opatření, jako jsou minimální rezervy, pokles likvidity a úvěrové aktivity nezajistilo v dostatečné míře," řekl ekonom hongkongské pobočky Royal Bank of Canada Brian Jackson. "Pokud má být tlak na růst cen pod kontrolou, tak je třeba upravit cenu úvěrů. Tedy úrokové sazby," dodal.

Hlavní index čínských akcií v obavách před zpřísněním měnové politiky od poloviny listopadu ztratil skoro deset procent hodnoty. Vláda totiž dala najevo, že se zaměří na kontrolu cen a pokud zjistí manipulaci, bude ji trestat. Zakázáno je například hromadění zásob potravin, nesmí se ale ani šířit fámy, že se chystá zdražování.

Úřady se zaměřují převážně na ceny jedlého oleje, obilí a zeleniny, mimo potravin pak také třeba na bavlnu. Tři hlavní komoditní burzy, které jsou v Šanghaji, Ta-lienu a Šen-čenu, přistoupily ke zvýšení marží, aby přiměly obchodníky zajistit pozice větším objemem hotovosti. Burzy také rozšířily pásmo pro pohyb kurzů, aby umožnily větší fluktuaci cen.