Stejně jako každý rok končí se starým rokem řada věcí a přicházejí některé změny. Například na většině území končí regulace nájemného a ceny bydlení začíná určovat trh. Výrazné změny nastávají v souvislosti se škrty, které zavedla vládní koalice. Ty se dotknou zejména platů státních zaměstnanců, ale také nastávajících matek, jimž vláda prakticky zrušila porodné.

Značnou změnou projde stavební spoření, u kterého stát výrazně omezuje podporu, jež bude poloviční.

Změny se dotknou i našich peněženek v důsledku změn sazebníků firem, jež dodávají domácnostem i podnikům elektřinu, plyn či vodu. Zdražovat se chystají tuzemské likérky, které před koncem roku již ohlásily, že vzhledem k nárůstu cen surovin, především lihu, zvednou během prvního čtvrtletí ceny lihovin až o deset procent.

Pokusili jsme se zmapovat, co vše se změní.

 

Hasiči a policisté budou brát méně, učitelé dostanou přidáno

Škrty v příjmech hasičů a policistů příští rok neskončí jen snížením základního tabulkového platu o deset procent. O stokoruny měsíčně přijdou od ledna také na příplatcích nebo stravenkách. Policistům i hasičům se má snížit hlavně rizikový příplatek. Krajská ředitelství však mohou kvůli úsporám škrtat i v osobních ohodnoceních.

Zato učitelé si platově od ledna polepší. Jako jediných zaměstnanců veřejného sektoru se jich nedotknou škrty v platech státních zaměstnanců. Od ledna jim naopak platy vzrostou. Nejvíce, až o několik tisíc měsíčně, si polepší mladí kvalifikovaní pedagogové. Vyšší plat bude mít ale naprostá většina učitelů a polepší si dokonce i řada těch nekvalifikovaných.

Více čtěte

 

Konec regulovaného nájemného

Se závěrem roku skončila regulace nájemného pro 400 tisíc bytů. Další vlna deregulace přijde o dva roky později. Pronajímatelé a nájemníci se budou muset na nové výši nájemného domluvit. V opačném případě mohou majitelé domů podat na nájemníky žaloby na určení výše nájemného. Pomoci v určování výše činží by měly cenové mapy, které však ministerstvo pro místní rozvoj vydá až v průběhu roku.

Měly by pomoci předcházet soudním sporům o určování výše nájmů, jimiž hrozí v případě nedohody s nájemníky majitelé domů. "V žádném případě nebude nahrazovat regulaci a nebude zvýhodňovat ani jednu ze stran. Bude pouze informačním vodítkem pro nájemníky a majitele o tom, jakých cen je možné dosáhnout v daném místě a čase," uvedl Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj.

Více čtěte

 

Stavební spoření už nebude tak výhodné

Státní podpora stavebního spoření připsaná v příštím roce za letošní rok se bude zdaňovat 50 procenty. V dalších letech příspěvek státu klesne z 15 na deset procent ročního vkladu střadatelů, nejvýše však bude činit 2000 Kč ročně. Novela také zdaňuje výnosy ze stavebního spoření. Se změnou sazeb může ještě "zamíchat" Ústavní soud, na který se obrátila opoziční ČSSD. Sociální demokraté předloze mimo jiné vyčítají retroaktivitu. Avšak podle ministerstva financí je předloha v souladu s právem.

Více čtěte

 

Konec porodného, nižší dávky

Nečasova vláda navíc prakticky ruší porodné. Na ně budou mít totiž nárok jen lidé, kterým se narodí první dítě a kteří zároveň vydělávají méně než 2,4násobek životního minima. Na porodné (jen na první dítě) tak bude mít nárok pouze pár tisícovek těch opravdu nejchudších rodin. Vláda díky výraznému omezení porodného ušetří 1,3 miliardy korun.

Stát také snižuje příspěvek na sociální péči s nejlehčím stupněm postižení ze 2000 na 800 korun měsíčně. Méně peněz tedy budou dostávat například lidé, kteří si neumějí sami uvařit nebo mají problém dojít na běžný nákup.

Více čtěte

 

Vyměňte autolékárničky

Na Silvestra skončilo roční přechodné období, kdy mohli mít řidiči v autě lékárničku se starým i novým obsahem. Od 1. ledna ale platí pouze ty nové. Ty přidávají do obsahu některé předměty, které by měly při případné nehodě a nutném rychlém zásahu ještě lépe pomoci.

Více čtěte

 

Elektřina a voda podraží, plyn jak od koho

Domácnostem a podnikům vzrostou v roce 2011 náklady na elektřinu i plyn. Elektřina domácnostem zdraží podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v průměru o 4,6 procenta, podniky za elektrický proud zaplatí o 5,2 procenta více.

Za plyn si od ledna připlatí například odběratelé společnosti RWE Transgas, která ceny domácnostem zvýší v průměru o 2,3 procenta. E.ON oproti tomu ceny plynu pro domácnosti sníží o 4,7 procenta. Pražská plynárenská ceny plynu na začátku příštího roku nezmění.

Zdražení se domácnosti nevyhnou ani u vodného a stočného. Například v Praze voda podraží od začátku roku 2011 o 6,8 procenta. Od ledna tak budou Pražané platit za vodné a stočné 60,39 koruny za metr krychlový, tedy o 3,88 koruny více než dosud. A v obdobné výši podraží voda i v dalších krajích.

Více čtěte

 

Další změny

  • Renata Vesecká skončila k 31. prosinci ve funkci Nejvyšší státní zástupkyně. Na návrh ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila ji od Nového roku nahradí dosavadní český zástupce v organizaci Eurojust Pavel Zeman.
  • Průměrný důchod se od ledna zvýší o 371 korun měsíčně na 10 494 korun. Tedy o 3,66 procenta. Základní výměra důchodů se podle nařízení vlády zvýší o 60 korun na 2230 korun a procentní výměra každého důchodu přiznaného před koncem letošního roku o 3,9 procenta. Celkový finanční dopad zvýšení důchodů na státní rozpočet bude v roce 2011 činit necelých 13 miliard korun. Zvýšení se týká všech typů důchodů, tedy nejen starobních, ale i invalidních, vdovských, vdoveckých a sirotčích.
  • Od ledna platí nový zákon o spotřebitelském úvěru. Rozšiřuje informační povinnost finančních institucí. Klienti například budou mít právo na předsmluvní informace, možnost odstoupit bezplatně od smlouvy do 14 dnů nebo předčasně splatit úvěr zdarma. Zákon však také prohlubuje odpovědnost klientů. Výslovně jim například ukládá povinnost poskytnout úplné, přesné a pravdivé údaje nezbytné k posouzení jejich schopnosti splácet spotřebitelský úvěr.
  • Získat podporu v nezaměstnanosti bude těžší. Nezaměstnaní si doposud mohli přivydělat 4000 měsíčně, aniž by přišli o podporu. Od ledna už mají smůlu. Ten, kdo si vydělá, byť sebemenší částku, podporu nedostane. Také se odsouvá začátek vyplácení podpory lidem, kteří dostali při konci pracovního poměru odstupné. Méně peněz pak dá stát těm, kteří ze svého pracovního místa odešli sami.