Deset nejbohatších

ČSSD        284,6
ODS          258,6
KSČM        124,8
TOP 09     120,5
VV               78
KDU-ČSL     57,3
Zemanovci  28,5
Suverenita  24,1
Zelení        21,2
SNK-ED        3,1

Rovných sto korun. Tolik zaplatil každý Čech prostřednictvím státního rozpočtu loni na činnost politických stran v Česku. Stát stranám vyplatil za loňský rok rekordní příspěvek v historii - 1,011 miliardy korun. Informace o vyplacených příspěvcích dnes zveřenilo ministerstvo financí.

V roce 2010 se sice sešly trojí volby: komunální, senátní i parlamentní. Ale i o čtyři roky dříve, kdy ještě nebyla ekonomická krize a nastala stejná konstelace voleb, dostaly strany od státu méně, byť také těsně přes miliardu - 1,006 miliardy korun. A v dalším "supervolebním" roce 2002 to bylo "jen" 926 milionů.

V ostatních letech byly příspěvky podstatně nižší. Za rok 2009 strany dostaly 554,2 milionu korun, z toho ovšem bylo 67 milionů za hlasy, získané při volbách do Evropského parlamentu. V roce 2008 pak získaly strany od státu 493,9 milionu korun.

Polovina za křesla, polovina za volby

Z loni vyplacené miliardy prakticky rovná polovina - 509 milionů - připadla na stálé příspěvky za počet obsazených křesel ve sněmovně, senátu a krajských zastupitelstvech. Dalších 502 milionů pak dostaly strany za zisk hlasů v květnových sněmovních volbách.

Nejvíce loni na příspěvcích od státu získala ČSSD - 285 milionů korun. Na druhém místě s 259 miliony byla ODS a třetí pak s 125 miliony KSČM, a to přesto, že ve volbách do sněmovny skončila až za Věcmi veřejnými i TOP 09. Miliony navíc jí přihrálo to, že na rozdíl od TOP 09 a Věcí veřejných měla své poslance ve sněmovně i v první polovině roku.

A naopak Stranu zelených, která byla zastoupena v minulé sněmovně, přeskočili v příjmech jak Zemanovci, tak i Suverenita Jany Bobošíkové, které atakovaly pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu a veškeré své příjmy od státu mají za získané hlasy ve volbách.

Většina bude v červených číslech

V letošním roce přitom příjmy stran opět výrazně poklesnou. A to nejen proto, že nedostanou příspěvky na volby. V rámci úsporných opatření totiž sněmovna odhlasovala snížení příspěvků politických stran za mandáty o pět procent.

Kvůli loňským volebním kampaním přitom hospodaření většiny politických stran skončí v mínusu. Například ČSSD si na ně vyčlenila 340 milionů korun a vzala si kvůli tomu dokonce úvěr 180 milionů korun od kampeličky FIO.

 

 

Jenže náklady na její volební kampaně byly podle všeho ještě vyšší. Například agentura Kantar Media spočítala, že ČSSD si za uplynulé dva roky objednala reklamu za nejméně 950 miilionů korun - z toho loni za více než půl miliardy. Strana však tvrdí, že to bylo podstatně méně, protože získala velké množstevní slevy.

ODS pak podle Kantar Média loni objednala inzerci za 390 milionů (o rok dříve za 150 milionů), Věci veřejné pak za 160 milionů a TOP 09 za 90 milionů.