Globální ekonomika "není připravena čelit dalším vážnějším otřesům", tvrdí zpráva Světového ekonomického fóra (WEF). Nerovnováha v obchodních bilancích, rychlé pohyby cen komodit i měnových kurzů a rozpočtové deficity vlád jsou "neudržitelné".

Dalším závažným rizikem je rychlý růst světové populace, který zvýší poptávku po potravinách, vodě a energii do roku  2030 o 30 až 50 procent. Navíc se nezdá, že by se vlády dokázaly dohodnout, jak dosáhnout globálního ekonomického růstu.

Zpráva WEF pod titulem Globální rizika 2011 je letos mimořádně chmurná, píše BBC. Organizace svou studii zveřejňuje před pravidelným setkáním v Davosu na konci ledna. Toho se obvykle účastní kolem dvou tisíc vrcholných politiků a podnikatelů z celého světa.

Tři ohniska rizika

Zpráva popisuje tři hlavní ohniska rizika. První – světová ekonomika se stále obtížně zotavuje z finanční krize, země zápasí s rozpočtovými deficity a náklady na stárnutí populace. Druhé – černá ekonomika živená korupcí a organizovaným zločinem. Třetí – rostoucí poptávka po surovinách, vodě, potravinách a energiích.

Kolektiv autorů z řad politiků a podnikatelů mapuje, jak problémy z každého okruhu mohou rychle eskalovat a způsobit rozsáhlou celosvětovou krizi.

Zatímco po krachu na Wall Streetu v roce 1929 trvalo měsíce, než se krize rozšířila po celém světě, v případě krize v roce 2008 byl efekt bleskový, tvrdí hlavní ekonom WEF, Robert Greenhill.

Analytik John Drzik ve studii upozorňuje na rychlý pohyb cen komodit, který ohrožuje firmy i spotřebitele. V posledních letech raketově rostou ceny kávy, obilí, bavlny a vzácných kovů. Na trhu sílí spekulativní obchody s těmito produkty, což situaci dále vyhrocuje.

"Lídry G20 krize neobyčejně stmelila," uvádí Greenhill. Pochybuje ale, že by byli společně schopni odhalit a čelit krizi, která teprve vzniká.