Běloruské vězení připomíná koncentrační tábor, říká po dvou měsících strávených ve vazební cele KGB běloruský opoziční politik Ales Michalevič. Tajné služby ho zadržely 19. prosince po prezidentských volbách, ve kterých kandidoval jako zástupce opozice.

Na svobodu se dostal až teď výměnou za příslib spolupráce s tajnou službou. Ten však prý podepsal jen proto, aby mohl veřejností říct, co se v celách děje. „Otevřeně prohlašuji, že jsem nikdy nebyl a nebudu agentem Výboru státní bezpečnosti (KGB). Tímto veřejným prohlášením se zprošťuji závazku, který byl uveden v dokumentu,“ uvedl v prohlášení.

A záhy svolal tiskovou konferenci, kde novinářům popsal ponižování a mučení, kterému jsou političtí vězni vystaveni. „Postavili nás nahé s nohama široko od sebe, podrazili nám nohy, takže z toho byl skoro „provaz“. Když mi podráželi nohy, cítil jsem, jak se mi trhají vazy,“ popisuje.

Zima a probdělé noci

Dodal, že v celách nebylo na noc zhasnuto a vězni si ani nesměli zakrýt oči kapesníkem. „Přikazovali nám spát tváří ke špehýrce ve dveřích a neustále to kontrolovali – když se někdo ve spánku otočil, vešli dovnitř a vzbudili ho,“ vzpomíná na dny v nevětrané cele, kde navíc byla opakovaně podlaha natírána barvou s acetonem. Spolu s dalšími vězni musel navíc stát nahý v místnosti, kde bylo méně než deset stupňů a opírat se o studenou zeď.

„Podobné praktiky bezpečnostních složek jsou známé z komunistického Československa. Těmito způsoby byli donucováni ke spolupráci i naši disidenti,“ připomíná Jan Ruml, ředitel sdružení Občanské Bělorusko.

Michalevič byl z vazební věznice KGB propuštěn 19. února, nesmí ale opustit Bělorusko. Očekává, že poté, co v pondělí popsal médiím mučení ve vězení, bude zatčen znovu.

Stejně jako další opoziční prezidentští kandidáti byl i Michalevič obžalován z organizace nepovolené demonstrace a účasti na ní po prosincových volbách, ve kterých obhájil post prezidenta Alexandr Lukašenko.

Původně bylo zatčeno asi 600 osob, většinu z nich úřady potrestaly pokutou nebo několikadenní vězením.

Obžalováno bylo více než 40 lidí. Předminulý týden soud na čtyři roky do vězení poslal opozičního aktivistu Vasila Parfjankova.