Vedení největší firmy světa podle tržní kapitalizace definitivně schválilo investiční plán pro tento a další roky. Firma počítá nejen s pokračováním těžby v Mexickém zálivu, ale také s těžbou z nekonvenčních zdrojů, jako jsou například ropné písky. Podle schváleného investičního programu firmy by Exxon měl jen letos investovat do projektů 34 miliard dolarů (v přepočtu téměř 600 miliard korun). Do roku 2015 by pak měl každý rok na nové projekty vydat 37 miliard dolarů.
,,Provádíme rozsáhlou inventuru našich nejkvalitnějších projektů," sdělil v tiskové zprávě předseda představenstva a výkonný ředitel Exxonu Rex W. Tillerson. ,,Investice v jednotlivých letech tak budou ovlivněny hlavně rozsahem a fází každého projektu," dodal.

Exxon chce těžit z nekonvenčních zdrojů

Americký ropný gigant zahájí do konce roku 2013 11 nových projektů. Nyní čeká na povolení k těžbě ropy ze dvou vrtů v Mexickém zálivu. V této oblasti byla po ropné katastrofě, za kterou stála společnost BP, těžba ropy dočasně pozastavena. Po následném povolení se ale zpřísnily podmínky regulačních orgánů. Exxon Mobil se ale úřady snaží přesvědčit argumentem, že během své existence provedl bezpečně na 14 tisíc hlubokomořských vrtů. Nedávnou nehodu v Mexickém zálivu dává za vinu hlavně managementu BP.
Exxon ale nechce zůstat pozadu za konkurencí, a proto se rozhodnul zkoumat možnosti těžby ropy a plynu z nekonvenčních zdrojů, jako jsou ropné písky v Kanadě nebo břidlicová podloží. Do těchto projektů poteče vzhledem k jejich počátečnímu stadiu a náročnosti těžby nejvíce peněz. Dalším velkým výdajem bude modernizace rafinérií, a to hlavně v Číně, kde se očekává velký nárůst poptávky.

Ambiciózní plán

Management Exxonu vychází ve svém investičním plánu z předpokládaného vývoje poptávky po energiích. Ta by se měla v příštích dvou dekádách zvýšit až o 35 procent. A podle Exxonu bude největší růst zájmu patrný u zemního plynu. Do pěti let chce proto z 80 procent produkovat ropu a z 20 procent zemní plyn. Z projektů, které firma nastartovala loni teď teče 140 tisíc barelů ropy denně. Do konce roku 2015 má ambiciozní plán – chce totiž denní produkci nových nalezišť zvýšit celkem na 1,5 milionu barelů denně.