Recept

Minestrine Tricolori
(rozpis na čtyři porce)

700 g brambor
3 lžíce na jemno nasekané cibule
3 lžíce nastrouhané mrkve
5 lžic parmezánu
1 šálek mléka
2 snítky petrželky
2 lžíce másla
3 lžíce oleje
sůl, pepř

Brambory nakrájíme na kostičky, zalijeme v hrnci vodou, aby nevyčnívaly nad hladinu, osolíme a vaříme do měkka na středním plameni. Poté je ve vodě rozmačkáme na řídkou kaši.

Na směsi másla a oleje osmažíme do zlatova cibuli, pak přidáme mrkev a restujeme další dvě minuty. Vše přidáme do hrnce k rozmačkaným bramborům, přilijeme mléko a přisypeme polovinu parmezánu, ochutíme solí a čerstvě namletým pepřem a necháme chvíli probublávat na mírném plameni. Když polévka zhoustne do konzistence smetany, vsypeme na jemno nasekanou petrželku a poté servírujeme. Každý talíř korunujeme trochou zbylého parmezánu.

Konkrétní podoba minestrone se v Itálii mění podle regionu, města či třeba nálady šéfkuchaře. Stejně jako jiná jídla z rodu cucina povera čili lidové domácí kuchyně, která je v Itálii považována za protiklad haute cuisine, si minestrone každá rodina přizpůsobila svým chutím a možnostem geografickým i finančním.

Mezi tradiční ingredience tvořící tuto polévku patří bílé fazole, řapíkatý celer a mrkev.
Žádná surovina ale není povinná. Minestrone může být vegetariánská, ale i s masem, třeba v Toskánsku se do ní přidávají kousky šunky, staří Římané předchůdkyni minestrone dochucovali špekem. Základ může tvořit kuřecí vývar, jsou však kuchaři, kteří se budou do krve hádat, že vývar musí být z fazolí.

Obecně se dá říci, že minestrone má "tělo" z některého druhu fazolí, hrachu, případně jiných luštěnin a "duši" jí dávají rozličné druhy zeleniny. Patří do ní nejlépe zelenina sezonní, v zimě tedy zelí, brambory, kapusta či mrkev, v letních měsících pak třeba rajčata, špenát nebo cukety. V některých italských regionech jsou nedílnou součástí minestrone bylinky, Janované do ní například přidávají bazalkové pesto.

Specifické minestrone najdete i v jiných lokalitách. V Toskánsku je populární minestrone di cavolo, zelná minestrone, již si farmáři dříve brávali s sebou na pole a tam ji pojídali studenou. Jako základ tohoto receptu je nejlepší cavolo nero, speciální odrůda zelí s výrazně tmavými listy, typická pro tento region; její chuť vynikne, když se polévka odleží.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se