Severomořská ropa Brent poprvé po dvou a půl letech překročila hranici 120 dolarů za barel. Ropu nadále tlačí vzhůru obavy z nepokojů v arabských zemích, které se odehrávají v době, kdy začíná růst světová poptávka.

Brent se dostala na konci odpoledne až na 120,63 dolaru za barel, nejvýše od srpna 2008, a překonala dosavadní dvouapůlleté maximum 119,79 dolaru ze 24. února. Později se usadila mírně nad 120 dolary s denním ziskem asi dolar a půl. Americká lehká ropa WTI posílila jen mírně nad 108 dolarů a sestoupila z předešlého maxima 108,78 USD, nejvyšší úrovně od září 2008.

Brent jde vzhůru mnohem svižněji než WTI, protože čerpá podporu z vývoje v arabských zemích, zejména v Libyi a Jemenu. Podobná ropa se těží i v Nigérii, odkud přišla znepokojivá zpráva o odložení voleb.

Cenu americké ropy naopak začaly podkopávat nejnovější příznivé údaje z americké ekonomiky, které by mohly výhledově vést k přitvrzení měnové politiky USA. To by mohlo ukončit přebytek levných dolarů na trzích, který výrazně přispívá k růstu cen komodit v posledních měsících.

K růstu cen ropy přispěly i komentáře íránského ministra ropného průmyslu, podle něhož není nutné, aby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) kvůli situaci na trhu svolávala mimořádnou schůzku. Írán je v rámci OPEC jedním z hlavních stoupenců vysokých cen ropy a v současné době organizaci předsedá.

Brent i WTI těžily v pátek ze zprávy o růstu zaměstnanosti v USA, americká ropa však kvůli stejným údajům dynamiku ztratila. "Americká ropa váhá, protože jsou obavy, že americká centrální banka by se mohla blížit zvýšení úrokových sazeb nebo jinému zpřísnění politiky, což by snížilo likviditu na trhu a poptávku a posílilo dolar," řekl agentuře Reuters analytik Phil Flynn z chicagské firmy PFGBest Research.