Průmyslová výroba v únoru meziročně zpomalila růst na 13 procent po lednovém revidovaném růstu o 16,4 procenta. V porovnání s předchozím měsícem byla produkce po očištění od sezonních vlivů vyšší o 0,2 procenta. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad.

Podle Petra Dufka, analytika ČSOB nabírá průmysl obrátky. "Meziroční růst o 13 % odpovídá zhruba očekávání a nepřekvapuje ani vysoký vzestup výroby automobilů, kovo výrobků a strojírenství," uvedl v rakci na data.

Podle statistiků opět k růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů. „Oživení výroby v Česku táhne zejména automobilový průmysl a jeho dodavatelé. Přísun nových zakázek, především ze západní Evropy, dodává podnikům optimismus, nicméně stále drží náklady na uzdě," poznamenal k tomu Petr Smutný, partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací, PwC ČR.

Dobrou zprávou je, že i nadále se roste hodnota nových zakázek, která proti stejnému období loni vzrostla o 12,5 procenta. Nové zakázky ze zahraničí přitom vzrostly o 18,2 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky pouze o 3,0 procenta.

"Aktuální čísla jasně ukazují, že česká ekonomika zůstává i nadále dvourychlostní. Na jedné straně vidíme sílící průmysl, na straně druhé zaostávající služby," donmívá se Dufek.

Šanci zvýšit toto číslo bude mít i výpadek japonského průmyslu v souvislosti s havárií jaderné elektrárny ve Fukušimě.

"Vybraní tuzemští výrobci, zejména z automobilového, elektrotechnického či chemického průmyslu, dostanou také pravděpodobně možnost nahradit svou produkcí výpadek japonských továren postižených přírodní katastrofou,“ dodává Smutný.

Stavebnictví růst zpomalilo

ČSÚ vydal i nová data o stavební produkci. Ta v únoru meziročně vzrostla reálně o 5,6 procenta. Po očištění od sezónních vlivů byla meziměsíčně vyšší o 1,1 procenta. jd eo zpomalení po lednovém meziročním růstu o 8,3 procenta.

Stavebnictví podle Dufka sice rovněž naznačuje pozitivní obrat, avšak "stále platí, že jeho výsledky vycházejí ze srovnání s velmi nízkým statistickým základem ze začátku loňského roku."

Stavební úřady vydaly meziročně o 2,9 procenta stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota vzrostla o 91,2 procenta. Dokončeno bylo o 33,7 procenta bytů méně. Byly zahájeny stavby o 14,5 procenta bytů více než loni.

"O tom, že se jedná o startující oživení výstavby je však zatím velmi předčasné hovořit. Spíše jde o efekt nízké srovnávací základny. Loni v únoru se totiž začalo stavět nejméně bytů od roku 2006," varuje Dufek.