Za pondělní explozí v minském metru může být i rivalita tajných služeb. Naznačil to ruský list Kommersant s odvoláním na dohady, které se vynořily již po prvním teroristickém útoku v nezávislém Bělorusku před třemi lety.

Úterní výbuch, který zanechal na přestupní stanici Okťabrskaja kráter o průměry jeden metr, zabil 12 lidí a desítky dalších zranil - v nemocnicích zůstává 157 lidí, z nichž mnozí bojují o život. Zraněným lékaři z těl vyjmuli úlomky mramoru, jímž je stanice Okťabrskaja obložena, ale i kusy kovu, které atentátník do trhaviny pro zvýšení ničivého efektu vložil.

Trhavina byla podle prvních výsledků vyšetřování uložena pod lavici na nástupišti a měla sílu pěti až sedmi kilogramů trinitrotoluenu. Vyšetřovatelé v noci definitivně explozi označili za teroristický útok a ráno policie oznámila, že už má popis pravděpodobného pachatele a zahájila pátrání.

Plukovník KGB Valerij Kostko však vyloučil náboženský či nacionální motiv, jakož i běloruskou opozici. Listu Kommersant řekl, že spíše vidí "cosi společného" s výbuchem v Minsku v červenci 2008, kdy při oslavách nezávislosti republiky nálož zranila padesátku lidí v davu okolo prezidenta Alexandra Lukašenka. Vyšetřování dosud nevedlo k odhalení podezřelých.

Cíl: Vyvolat nejistotu

"V ruských a běloruských opozičních médiích zazněly dohady, že za teroristickým útokem v roce 2008 stál bývalý tajemník Bezpečnostní rady Viktor Šejman, který tímto způsobem válčil se svými konkurenty ze silových struktur, kontrolovaných prezidentovým synem Viktorem Lukašenkem," upozornil Kommersant.

"Experti i obyčejní obyvatelé se shodují v názoru, že za teroristickým útokem stojí síly, které mají zájem na tom, aby v zemi vyvolaly nejistotu. Ale co je to za síly - opozice, úřady, nekontrolovaní příslušníci silových struktur anebo zahraniční diversanti - nikdo nemá jasno," současně připustil deník.

Krátce po atentátu v červenci 2008 Lukašenko odvolal Šejmana jako "prvního viníka", protože útoku nezabránil.

Šejman dříve býval i prezidentovým kancléřem a také generálním prokurátorem. Zpráva Parlamentního shromáždění Rady Evropy jej řadila mezi funkcionáře zapletené do "zmizení" nepohodlných osob v Bělorusku v letech 1999 a 2000.

Také satelitní televizní kanál Bielsat, který vysílá v běloruštině a financuje ho polská televize, v pondělí v komentáři uvedl, že minská exploze může být provokací. "Událost tohoto typu může být pokusem odpoutat pozornost od problémů, s nimiž se nyní Bělorusko potýká... Bez ohledu na pachatele je tato situace pro státní moc výhodná. Tragédii je možné vždy využít k zesílení represí," uvedl komentátor.