Bělorusko vzdalo snahu o záchranu měny a ruší všechna omezení pro pohyb jejího kurzu. Podrobnosti zatím nejsou jasné, vláda a centrální banka ale ve společném sdělení uvedly, že jakmile stanoví nový kurz, budou moci komerční banky měnu libovolně nakupovat a prodávat. Analytici předpokládají, že běloruský rubl bude devalvovat o 20 až 30 procent, jakmile padnou omezení.

"Vláda a centrální banka zajistí, že budou odstraněny restrikce směnného kurzu (běloruského) rublu u transakcí mezi bankami a podniky," píše se ve společné zprávě, ze které cituje agentura Reuters. Země se až dosud snažila devalvaci měny všemožně bránit, špatný stav ekonomiky jí však nedává jinou možnost.

Až dosud mohly běloruské banky stanovovat kurz rublu maximálně do deseti procent od úředně stanoveného fluktuačního pásma. Kurz na ulici byl mnohem slabší.

Bělorusko je v hluboké hospodářské krizi a spoléhalo, že mu z ní pomůže sousední Rusko. To ale odmítlo Minsku poskytnout úvěr. Centrální banka se snažila kurz měny bránit, od začátku roku už ale spotřebovala asi čtvrtinu devizových rezerv.

Analytici už dříve uvedli, že pokud Bělorusko povolí volný pohyb kurzu, hodnota měny spadne o 20 až 30 procent. Dnešní oznámení ale úplně překvapivé není, protože změny už před pár dny avizoval prezident Alexandr Lukašenko. Hovořil ale převážně jen o zpřísnění měnové politiky, k němuž se země chystá.

Fronty před směnárnami

Běloruští exportéři ale pořád budou mít povinnost prodávat 30 procent devizových příjmů, a to za oficiální kurz. Ten dnes činil 3060 běloruských rublů za dolar. Tento kurz se vztahuje i na hotovostní transakce ve směnárnách, takže zatím není jasné, jaké dopady bude mít uvolnění kurzu na výměnu peněz na ulici.

"Až bude stanoven rovnovážný směnný kurz při obchodování mezi bankami a podniky, budou přijata další opatření k postupnému sjednocení směnného kurzu ve všech segmentech trhu," stojí ve zprávě. Viceguvernér centrální banky Nikolaj Luzhin však řekl, že banky budou moci rubl prodávat za kurz, který si stanoví v otevřeném obchodování.

Podle agentury AP se před směnárnami v Bělorusku tvořily fronty lidí, kteří chtěli nakoupit valuty. Mezinárodní finanční instituce už nějaký čas na Bělorusko apelovaly, aby měnu výrazně devalvovalo. Snížení hodnoty měny by podle ekonomů běloruskému hospodářství mělo prospět.

Podle českého ministerstva financí budou dopady na tuzemskou ekonomiku minimální. "Domníváme se, že makroekonomické dopady na českou ekonomiku budou zanedbatelné, mimo jiné i proto, že Bělorusko není ani mezi třiceti největšími obchodními partnery ČR," řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.