Americká ekonomika v tomto roce poroste o 3,1 až 3,3 procenta. V prvním čtrvtletí by přitom měla meziročně vzrůst maximálně o 2 procenta. Uvedl to předseda FEDu Ben Bernanke na historicky první tiskové konferenci po zasedání americké centrální banky.

Ještě v lednu přitom americká centrální banka počítala až s téměř 4 procentním růstem.

,,Snížení růstu HDP pro rok 2011 částečně odráží nižší než předpokládanou výkonnost americké ekonomiky v prvním čtvrtletí tohoto roku," vysvětlil předseda FEDu. Zároveň ale dodal, že je důvody tohoto snížení ale brzy pominou.

Trh práce vykazuje zlepšení

Míra nezaměstnanosti pak podle Bernankeho v tomto roce klesne na 8,4 až 8,7 procenta.

,,Nacházíme se ve fázi oživování... ...situace na trhu práce se už několik měsíců zlepšuje a my věříme, že je tento stav udržitelný," řekl mimo jiné Bernanke na konferenci.

Americká centrální banka také uklidnila Američany, když přisla s výhledem, že růst spotřebitelských cen se v tomto roce stabilizuje a míra inflace se tak ustálí na zhruba 2,5 procentech. Američany trápí hlavně vysoké ceny benzinu a potravin.

 

Americká centrální banka byla ve vyspělém světě jediná, která po měnových zasedáních tiskové konference nepořádala. Proto také byla kritizována za svoji "nedostatečnou průhlednost".

 

FED sazby nezměnil

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) podle očekávání nechal základní úrokovou sazbu beze změn na historickém minimu v pásmu nula až 0,25 procenta. Zároveň uvedl, že druhá fáze takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky, v jejímž rámci Fed kupuje státní dluhopisy v objemu až 600 miliard dolarů (zhruba 9,9 bilionu Kč) skončí podle plánu dokonce června.

Fed sdělil, že stav americké ekonomiky se postupně zlepšuje a lepší jsou i podmínky na trhu práce. Přestože se výrazně zvýšily ceny komodit, je vyšší také inflace. V dlouhodobém výhledu ale inflační očekávání zůstávají podle Fedu stabilní. Fed nechal v platnosti u formulaci, že nízké úrokové sazby zůstanou v platnosti delší dobu.