Členové Věcí veřejných z Plzeňského kraje vyzývají radu své strany, aby zvážila vyloučení Víta Bárty z VV pro porušení etického kodexu strany. Zároveň požadují, aby rada přezkoumala oprávněnost vyloučení poslanců Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí ze strany. Shodli se na tom na středečním setkání v Plzni, potvrdil ve čtvrtek šéf plzeňského klubu VV Jiří Krátký a krajský tajemník strany Martin Ščepka.

Na setkání členů byli také oba vyloučení poslanci Kočí a Škárka. Pozvaný Bárta a místopředsedkyně VV Karolína Peake nepřijeli. Véčkači v kraji se už dříve netajili nesouhlasem nad způsobem, jakým byl Škárka, dříve volební lídr strany v kraji, a Kočí vyloučeni.

"Domníváme se, že pokud se (Škárka a Kočí) dopustili korupčního jednání tím, že přijali úplatek a neoznámili jeho přijetí, měla být potrestána i druhá strana. Porušením etického kodexu v bodu 'poškozování dobrého jména strany' dle našeho názoru nelze do vyřešení problému argumentovat," uvedli podle ČTK zástupci VV z kraje už 11. dubna v společném prohlášení.

Teď požadují, aby vedení strany zvážilo Bártovo vyloučení pro porušení článků 2 a 3 etického kodexu strany. Ty hovoří například o tom, že v souvislosti s výkonem funkcí nepřijímají zástupci občanů žádné dary, protislužby, ani odměny kromě zákonem daných odměn. Člen VV musí výkonnému místopředsedovi strany nebo předsedovi protikorupční komise do 24 hodin nahlásit jakoukoliv korupční nabídku, která mu byla učiněna.

Straník musí dle kodexu okamžitě nahlásit korupční nabídku

"Stále vycházíme z úvahy, že pokud byli Škárka a Kočí vyloučeni za porušení etického kodexu, že neohlásili korupční nabídku, mělo by platit 'padni komu padni'," řekl Krátký. Podle VV v kraji by měl být stejně posuzován i ten, kdo uplácel, tedy Bárta. "Tu nabídku nelze nazývat na jedné straně úplatkem a na druhé straně půjčkou," tvrdí Krátký.

"Jsem velice vděčná za možnost, kterou jsem dostala od véčkařů Plzeňského kraje, jedná se o vůbec první možnost vysvětlit své jednání členům strany, ze které jsem byla nedemokraticky vyloučena. Pevně věřím, že zájem o mé vysvětlení bude i z jiných regionů a ze strany jiných véčkařů, jsem kdykoliv připravena jim ho poskytnout," uvedla v prohlášení Kočí.

Také Škárka ocenil postup členů v kraji. "Největší potřebu jsem měl objasnit svým bývalým kolegům, za co jsem dostal onu obálku. Finanční obnos 170 tisíc korun jsem dostal za to, abych prosazoval zájmy Víta Bárty proti vůli plzeňského klubu a v případě, že véčkaři nebudou 'poslouchat', abych navrhl a prosadil zrušení místní organizace," uvedl v prohlášení Škárka.

Podle něj se členové setkání nejvíce zlobili na opakovanou nepřítomnost a ignorování jejich výzev ze strany Bárty, od něhož čekali vysvětlení a jeho postoj. V usnesení proto členové strany v kraji žádají Pavla Dobeše, aby zorganizoval nové setkání členů VV z kraje za účasti Škárky, Kočí, Bárty a Peake.

VV mají podle Ščepky v regionu 40 až 50 členů, další jsou čekatelé. Žádný hromadný odchod prý ze strany nenastal. Podle informací ČTK je ale členů podstatně méně.

Veškeré svoje funkce i členství ve straně složil například bývalý šéf klubu VV Plzeňského kraje Pavel Vlach. "Vedla mě k tomu situace ve straně," řekl.