Má se platit školné na VŠ?

Má se platit školné na VŠ?

Adriana Krnáčová
Adriana Krnáčová
pražská primátorka
Ano za předpokladu výrazného zvýšení kvality výuky a omezení působení těch VŠ, které vyrábějí za několik měsíců lidi s tituly.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Rozhodně má, vysoké školy peníze prostě potřebují. Pedagogové se budou moct plně věnovat vědě a výuce a studenti budou odpovědněji studovat.
Jana Šilerová
Jana Šilerová
emeritní biskupka
Mírné, rodinami ekonomicky zdatnějšími a v souvislosti se snížením počtu rychlokvašených vysokých škol, které devalvují vzdělanost.
Jiří Drahoš
Jiří Drahoš
předseda Akademie věd ČR
Ano, v rozumné maximální výši v závislosti na konkrétním typu školy, s kompenzací pro sociálně slabší a s dořešeným systémem splácení.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Nemá, společnost potřebuje vzdělané lidi nejen z bohatších vrstev. A (nejen) vzdělaní lidé potřebují být svobodní, tedy začít bez dluhů.
Eva Dřízgová-Jirušová
Eva Dřízgová-Jirušová
operní pěvkyně
Určitá částka, kterou by student participoval na vzdělání by byla motivující, a to pro obě strany. Nedostatek financí na VŠ je alarmující.
Jan Urban
Jan Urban
Consilium Group, Management Consultants
Ano, jako součást komplexního programu zlepšení úrovně vzdělanosti, s jasnými pravidly sociálních stipendií a snížení počtu vysokých škol.
Lukáš Pytloun
Lukáš Pytloun
podnikatel
Ano, rozhodně. Co je zdarma nemůže být kvalitní. Placené školství = kvalitní profesoři = vzdělanější absolventi = vyšší konkurenceschopnost.
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Ano. U některých studentů to zvýší jejich zodpovědnost za vlastní studium. A vyvine tlak i na kvalitu výuky.
Josef Kotrba
Josef Kotrba
Deloitte ČR
Ano, přičemž jeho funkci vidím spíš ve zvýšení odpovědnosti studentů za vlastní osud než v podstatném zdroji financování vysokých škol.
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Jsem pro placení poplatků za zápis, opakování zkoušek a nadbytečné roky studia, ale nejsem pro školné.
Zbyněk Frolík
Zbyněk Frolík
podnikatel
VŠ vzdělání je volitelný nadstandard, který absolventy zvýhodňuje na trhu práce. I oni by se tak měli na financování škol podílet.
Stanislav Komárek
Stanislav Komárek
biolog a filosof
Ne. Při současné mentalitě studentů by tím vznikal ještě hlubší dojem, že na
diplom "mají právo", že si jej v zásadě zakoupili.
Marek  Pokorný
Marek Pokorný
kurátor a kritik
V případě, že najdeme způsob, jak efektivně podporovat studenty ze sociálně slabých skupin, ano. Nelze spoléhat jen na vysokoškolské půjčky.
Jiří Plocek
Jiří Plocek
redaktor a publicista
Nemá. Je to diskriminace přístupu ke vzdělání a cesta k ujařmování lidí od mládí.
Vlad Petrus
Vlad Petrus
právník
Ano. Investice do vzdělání je nejdůležitější soukromou investicí v životě a proto by za ní neměli platit daňoví poplatníci.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Nevidím v tom zásadní změnu. Kvalitě studia školné nepomůže. Tituly se kupovaly a kupují, ale vzdělanost se musí vždy těžce odpracovat.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru