Při veřejném zadlužení na úrovni 150 procent HDP, pověsti chronických deficitů, nezodpovědných vlád, sociálních tenzí při jakýchkoli reformách a nefungující ekonomik představuje řešení řecké dluhové pasti neřešitelný hlavolam. Právě proto za CDS na 5leté dluhopisy na úrovni 1300 bazických bodů implicitně stojí 70procentní pravděpodobnost selhání řeckého státu při splácení svých závazků.

V čem spočívá úskalí úspěšné fiskální konsolidace a snížení dluhu? V důvěře. V podstatě jde o dilema snižování deficitu a nezaškrcení ekonomiky. Snadněji se dá balanc mezi obojím najít, když máte důvěru věřitelů/finančních trhů. Pokud ji ztratíte, narostou úrokové náklady na obsluhu takové výše, že je situace neřešitelná. Řecko již překročilo Styx, okamžik nějaké z forem restrukturalizace dluhu je jen otázkou času.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru