Řecku se další zahraniční pomoc vzdaluje, ministři financí eurozóny se totiž nemohou shodnout na tom, jestli si ji vůbec ve světle neplnění podmínek zaslouží.

Řecko tak zatím žádné další peníze od Evropské unie nedostane, i když ministři financí zemí eurozóny oficiálně tvrdí, že na podobná rozhodnutí je příliš brzy. Píše o tom úterní deník Financial Times Deutschland (FTD). Některé země dokonce připouští, že by Řekové mohli opustit eurozónu, pokud nedostojí svým závazkům.

Situací v Řecku, která se rychle zhoršuje navzdory loňské finanční pomoci mezinárodního společenství, se v pondělí zabývali ministři financí eurozóny. Kvůli neshodám ovšem projednávání celého bodu odložili až na červnový summit EU, kde se jím budou zabývat premiéři a prezidenti.

Názory na řešení svízelné situace Řecka se značně liší, podle FTD například německý ministr financí Wolfgang Schäuble navrhuje prodloužení splatnosti všech řeckých dluhopisů. S tím ale někteří nesouhlasí.

Řecko musí splnit "domácí úkoly"

O další finanční pomoci nad rámec již přislíbených 110 miliard eur nechce zatím slyšet téměř nikdo. ,,Dokud Řecko neudělá svoje domácí úkoly, žádné peníze k němu nepřitečou," řekla v úterý před začátkem druhého dne jednání ministrů financí EU rakouská ministryně Maria Fekterová.

EU a Mezinárodní měnový fond zkoumají, zda vůbec mohou Řecku uvolnit další část původní finanční pomoc, když země očividně neplní dohodnuté podmínky, kam patří zejména privatizace státních podniků. Právě Rakousko přitom hrozí, že současné chování může Řecko přivést mimo eurozónu.

,,Řecko stále zůstává ve stejném stavu jaký jsme měli v sedmdesátých letech. Takhle to prostě nefunguje. Pokud jste se k euru dostali podvodem, tak nyní musíte splnit své domácí úkoly, které vám dovolí zůstat v eurozóně," dodala.