Příjmovou nerovnost si člověk tradičně spojuje především se Spojenými státy či anglosaským kapitalismem, případně s Jižní Amerikou v uplynulých dekádách. Jenže například podle zbrusu nové studie OECD roste dramaticky příjmová nerovnost i v takovém Švédsku, které svoji daňovou a fiskální politikou dělá tradičně vše pro to, aby příjmové nerovnosti ztlumilo či vyrovnalo.

Od poloviny 80. let se příjmová nerovnost zvýšila v 17 z 22 sledovaných zemí. Ono to souvisí především s obchodem a globalizací, vládní a přerozdělovací politiky se jeví jako poněkud bezmocné.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nepodřezává si pod sebou kapitalismus pomyslnou větev?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru