Příjmovou nerovnost si člověk tradičně spojuje především se Spojenými státy či anglosaským kapitalismem, případně s Jižní Amerikou v uplynulých dekádách. Jenže například podle zbrusu nové studie OECD roste dramaticky příjmová nerovnost i v takovém Švédsku, které svoji daňovou a fiskální politikou dělá tradičně vše pro to, aby příjmové nerovnosti ztlumilo či vyrovnalo.

Od poloviny 80. let se příjmová nerovnost zvýšila v 17 z 22 sledovaných zemí. Ono to souvisí především s obchodem a globalizací, vládní a přerozdělovací politiky se jeví jako poněkud bezmocné.

V článku se dále dozvíte

  • Nepodřezává si pod sebou kapitalismus pomyslnou větev?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.