Vysocí úředníci eurozóny se po jednání trvajícím dlouho do noci v základě dohodli na novém tříletém ozdravném programu pro Řecko. Ten by měl platit až do poloviny roku 2014 a zahrnuje vyšší příliv peněz z vnějších zdrojů. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený se situací.

Podle zdroje základní principy řeckého programu schválil hospodářský a finanční výbor (EFC) zahrnující náměstky ministrů a vyšší úředníky 17 zemí eurozóny na svém zasedání ve Vídni ve čtvrtek po půlnoci.

Druhý program pro Řecko by měl nahradit současný program pomoci v objemu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč) schválený v květnu 2010. Bude zahrnovat rovněž částečnou spoluúčast investorů ze soukromého sektoru, avšak omezeně, dodal zdroj. Detaily o tomto zapojení a rozdělení dalších mezinárodních financí by měly být vypracovány do 20. června, kdy se uskuteční zasedání ministrů financí eurozóny.

Zdroj se odmítl vyjádřit k číslům. Pouze uvedl, že pokryje veškeré potřeby Řecka za předpokladu, že se země nebude moci vrátit na soukromé kapitálové trhy v roce 2011 nebo 2012. Původní pomoc počítala s tím, že Aténám se se podaří letos získat na trzích 27 miliard eur a v roce 2012 dalších 38 miliard eur.

Podívejte se na časovou osu vývoje kolem Řecka

Inspektoři Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu pracují již týdny s řeckou vládou na detailech plánu dalšího snížení výdajů, zvýšení příjmů a privatizace. Tyto kroky mají pomoci Aténám splnit rozpočtový cíl, ke kterému se zavázaly při získání finanční pomoci. Tento cíl se však Řecku nedaří plnit kvůli výpadku příjmů.

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Atény si od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu tehdy zajistily tříletý úvěr v objemu 110 miliard eur. Země ale nezvládá plnit podmínky, k nimž se před přijetím úvěru zavázala, a spekuluje se, že tento měsíc nezíská další splátku z pomoci.