Polemika začala Grušovým rozhovorem pro Víkend HN, ve kterém kriticky hodnotil Edvarda Beneše i současné politiky - Petra Nečase a především právě hlavu státu. Klause obvinil z užívání nacionalismu a nazval ho prorokem průměrnosti.

Klaus v reakci napsal, že Gruša má pro Čechy a Česko jen nadávky, přesto, že v Česku už třicet let nežije. V roli velvyslance podle Klause hájil Gruša spíše zájmy Německa a Rakouska než Česka.

Nepřímo ho také obvinil z lenosti. "Snažil jsem se z Gruši udělat politika, ale neodpracoval si to a ve volbách do Senátu propadl," píše Klaus. Gruša nyní odpovídá, že prohrál v druhém kole senátních voleb proto, že se odmítl podílet na českém nacionální žvástu. "Rozhodl jsem se proti němu a dodnes toho nelituji," prohlašuje spisovatel a exdiplomat.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru