Ministři Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zřejmě na středeční schůzce pod tlakem arabských zemí Perského zálivu zvýší celkový těžební limit, nebude to ale asi nic víc než kosmetická úprava.

Proti zvýšení kvót těžby ropy se důrazně staví Írán s Venezuelou a na jejich stranu se mohou postavit země, kterým vyhovují nynější vysoké ceny ropy a nemusí se starat o jejich následky.

Saúdská Arábie s Kuvajtem a Spojenými arabskými emiráty prosazují zvýšení těžebních kvót, které zůstávají na úrovni, kam je ropný kartel snížil v reakci naš globální ekonomickou krizi v prosinci 2008.

Konstruktivní arabské země se obávají, že nynější ceny kolem 115 dolarů za barel ropy typu Brent podkopávají světový ekonomický růst, což by nakonec mohlo vést k oslabení poptávky po ropě a výraznému poklesu cen v budoucnu.

Podle delegátů se však zřejmě podaří pouze dorovnat rozdíl mezi nereálně nízkou kvótou 24,84 milionu barelů denně a skutečnou těžbou, která se pohybuje nad 26 miliony barely. "Uzákoníme vzniklý rozdíl, není ale nutné přidávat nic navíc, protože poptávka není tak silná, jak jsme si mysleli," řekl agentuře Reuters delegát jedné ze zemí Perského zálivu.

Takové řešení však dovážející vyspělé země neuspokojí. Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která vyjadřuje jejich zájmy, v poslední době opakovaně vyzývá OPEC, aby produkci zřetelně zvýšil, protože jinak hrozí ekonomický útlum s poklesem poptávky. "Čím více, tím lépe," řekl dnes hlavní ekonom IEA Fatih Birol.

Proti snahám Rijádu a jeho spojenců se šikují přední "cenoví jestřábi" Írán s Venezuelou. Írán bude zastupovat úřadující ministr ropného průmyslu Muhammad Alí Abadí, blízký spojenec prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

K "jestřábům" se mohou přidat další země a dnes za zbytečné označil zvýšení těžebních limitů irácký ministr Abdal Karím Luajbí, který vyjádřil spokojenost s nynějším cenovým rozpětím 100-120 dolarů za barel. Irák je ovšem jediným členem OEC, který není omezen kvótami, a Luajbí je přesvědčen, že v dohledné době se to nezmění.

Cena ropy Brent

OPEC na posledních schůzkách rozhodl, že proti vysokým cenám zasahovat nebude, protože jsou hlavně dílem spekulantů a zásobování trhu je v pořádku. Podle analytiků je však už nyní asi příliš pozdě zabránit tomu, aby se růst cen paliv nepromítl oslabením ekonomického oživení.

"Právě teď začínáme dostávat signály destrukce poptávky," řekl analytik švýcarské firmy Petromatrix Olivier Jakob. "Myslím, že by pro OPEC mělo smysl snažit se ceny vrátit k 75-80 dolarům za barel," dodal.

Cena ropy Brent