Starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS) a místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek (ČSSD) patří k pražským zastupitelům, kteří si umí vydělat. Občanský demokrat si ke svému platu loni přivydělal přes čtvrt milionu korun, sociální demokrat obdržel kromě odměny za svou funkci na radnici ještě 170 tisíc korun.

Předseda finančního výboru pražského zastupitelstva a poslanec Petr Hulinský (ČSSD) si loni pořídil za 4,8 milionu korun pozemek v Záběhlicích. Vyplývá to z čestných prohlášení o příjmech a majetku za loňský rok. Někteří zastupitelé ale svoje příjmy neuvedli. Postih jim za to nehrozí.

Zastupitel a starosta Prahy 11 Mlejnský v prohlášení uvedl, že byl loni společníkem ve firmě Váš asistent, která podniká v oblasti služeb. Kromě toho působil v představenstvu Pražské vodohospodářské společnosti, jejímž jediným vlastníkem je hlavní město. Za to si k platu starosty přivydělal 270 tisíc korun.

Zastupitel a místostarosta Prahy 1 Hodek byl loni kromě působení na radnici v centru města jednatelem společnosti DC Design a seděl v dozorčí radě Pražské teplárenské Holding, za což ke svému platu dostal 170 tisíc korun.

Hulinský příjem neuvedl

Jeho stranický kolega, zastupitel, poslanec, předseda finančního výboru a šéf pražské ČSSD Petr Hulinský loni kromě funkcí na pražské radnici a ve sněmovně byl předsedou dozorčí rady ve společnosti Pražská energetika (PRE) a PREdistribuce. Byl také předsedou představenstva Pražské teplárenské.

 

 

Jaké příjmy z působení v těchto společnostech měl, ale v prohlášení neuvedl. Zveřejnil pouze příjem ve výši 77 880 korun za to, že šéfoval finančnímu výboru. Zároveň do prohlášení napsal, že si loni pořídil pozemek v Záběhlicích v hodnotě 4,768 milionu korun. Na pozemku plánuje podle svých slov postavit fotbalové hřiště.

V dozorčích radách a představenstvech různých společností s majetkovou účastí hlavního města v loňském roce působili také další zastupitelé, mnozí ale neuvedli, kolik si tímto působením přivydělali.

To je mimo jiné případ starostky Prahy 6 Marie Kousalíkové (ODS), která seděla v dozorčí radě Pražské plynárenské Holding, nebo zastupitele Miroslava Pocheho (ČSSD), který působil v dozorčí radě PRE. Za rok 2009 přitom Poche za působení v PRE dostal zhruba 1,68 milionu korun.

Část zastupitelů prohlášení nedala

"To je ukázka toho, jak je to bezzubé a zbytečné. Etický kodex a čestné prohlášení zastupitelů o příjmech v dané podobě absolutně neplní svou roli," řekl předseda kontrolního výboru pražského zastupitelstva Tomáš Hudeček (TOP 09), u kterého se prohlášení shromažďují.

Část zastupitelů, včetně všech zastupitelů za TOP 09, která je v pražském zastupitelstvu teprve od podzimních voleb, podávala přiznání jen za poslední měsíc a půl loňského roku. Většina měla příjmy jen ze svého zaměstnání.

Někteří zastupitelé to nechali na posledních chvíli a jejich čestná prohlášení ještě ve čtvrtek nebyla k dispozici. Čestná prohlášení za loňský rok musejí zástupci města stejně jako další činitelé podle zákona o střetu zájmů odevzdávat vždy do konce června.