Ukrajinský soud obstavil bývalé premiérce Juliji Tymošenkové majetek v bankách v hodnotě asi 1,45 milionu eur (asi 35 milionů korun). Oznámil to její advokát Serhej Vlasenko. Vůdkyně ukrajinské opozice je souzena za údajné zneužití pravomocí a poškození státu při uzavření dohody s Ruskem o dovozu zemního plynu v roce 2009.

Také souzenému bývalému ministru vnitra Juriji Lucenkovi, který je ve vězení, soud obstavil prostředky nejméně v hodnotě 165 tisíc eur (asi čtyři miliony korun). V obou případech soud obstavení odůvodnil potřebou "zajistit hodnotu soudních výloh", napsala agentura DPA.

Proces s Tymošenkovou začal v pátek. Bývalá premiérka je stejně jako Lucenko obviněna ze zneužití pravomoci, defraudace a padělání dokumentů. Před zahájením procesu se v centru Kyjeva shromáždilo na její podporu až deset tisíc stoupenců opozice, v soudním sále se poprali opoziční poslanci s provládními a na vládní poslankyni Innu Bohoslovskou vylili kýbl vody. Stálý představitel EU na Ukrajině José Manuel Pinto Teixeira označil situaci za "nelidskou".

Kromě obvinění z poškození státu při jednání s ruskou plynárenskou společností Gazprom je Tymošenková stíhána ještě v dalších dvou kauzách. Podle prokuratury měla v rozporu se zákonem manipulovat s příjmy za prodej emisních povolenek.

Stát údajně poškodila i při uzavírání velkého kontraktu na nákup vozů záchranné zdravotnické služby. Oba tyto případy soud nedávno spojil do jedné kauzy, jejíž projednávání se teprve čeká. Expremiérce uložil soud faktické domácí vězení, nesmí opustit Kyjev ani cestovat do zahraničí.

 

Tymošenková již dala najevo, že nevěří ve spravedlnost ukrajinské justice, a že proto proti svému stíhání podala stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. "Podala jsem stížnost, protože naše soudy se o pravdu nezajímají," řekla při zahájení procesu. Vláda se prý snaží zneužít soudy k "likvidaci opozice".

Soud další projednávání případu vztahujícího se ke smlouvě s Gazpromem odložil na 4. července. Pozorovatelé očekávají, že proces se potáhne několik měsíců. Podle většiny ukrajinských komentátorů je nepravděpodobné, že by soud vůdkyni opozice poslal do vězení.

Může ale dostat podmíněný trest, který jí znemožní účast v příštích prezidentských volbách. Právě to je podle opozice konečným cílem prezidenta Viktora Janukovyče a jeho vládní Strany regionů.