V severním výběžku kanadské provincie Alberta (blíže k západnímu pobřeží), skryty v nekonečných písečných pláních, leží gigantické zásoby ropy, které Spojené státy považují za jeden z pilířů svých budoucích energetických potřeb. Čína, která se podle BP v loňském roce stala největším energetickým spotřebitelem, na kanadské ropné písky spoléhá také. A je připravena za ně královsky zaplatit.

Hned ze začátku je třeba podotknout, že zásoby v Albertě jsou tak velké, že s plánovaným růstem těžby vystačí pro obě největší ekonomiky světa. Zajistit by to měly dva ropovody – jeden táhnoucí se na západ k pobřeží Pacifiku, druhý na jih směrem k Texasu.

Jejich příběh a snad i domnělá rivalita mohou nicméně posloužit jako názorná ilustrace rozpaků a nejistot, se kterou je vzestup nové velmoci vnímán velmocí starou, zavedenou a dosud nepřekonanou.

Většina pozorovatelů se domnívá, že nakonec budou zrealizovány oba projekty. Americký ropovod ale naráží na protesty ekologů, přičemž pokud nebude stavba rychle schválena, Kanada by se mohla začít více orientovat na východ.

Alberta má třetí největší zásoby ropy na světě, víc než 170 miliard barelů. Současná denní těžba na úrovni 1,5 mil. barelů by měla do patnácti let vzrůst na trojnásobek. Celkem je v kanadské provincii víc černého zlata než v Rusku nebo Íránu. Větším ropným bohatstvím se pyšní jen Saudská Arábie a Venezuela (kde to ale není moc vidět).

Jediným významným exportním trhem pro kanadské těžaře jsou Spojené státy, avšak vzhledem k neustálým výhradám ochránců životního prostředí, kteří poukazují na minulé úniky z ropovodů, možnou otravu podzemních vod a poškození ekosystémů, by si Kanada ráda zajistila diverzifikovanější portfolio odběratelů. Stoupající asijská poptávka je proto vhodnou příležitostí.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se