Po 30 letech krvavé občanské války se jih Súdánu stal novým samostatným státem. Na oslavy vyhlášení nezávislosti Jižního Súdánu se do jeho hlavního města Juba sjely tři desítky státníků.

Občané slaví od páteční půlnoci, kdy byla nezávislost vyhlášena.

Slavnostní ceremonie se zúčastní generální tajemník OSN Pan Ki-mun, bývalý americký ministr zahraničí Colin Powell, ale také súdánský prezident Umar Bašír a další téměř tři desítky státníků.

Při občanské válce mezi převážně muslimským severem a černošským jihem, jehož obyvatelé se hlásí ke křesťanství a tradičním náboženstvím, zahynuly asi dva miliony lidí.

Jedna z nechudších zemí

V roce 2005 ji ukončila mírová dohoda, která také zakotvila referendum o sebeurčení jihu. To se uskutečnilo letos v lednu a pro nezávislost se v něm vyslovilo téměř 99 procent hlasujících.

 

Nový stát se zařadí mezi nejchudší země planety. Obavy vyvolává i tamní bezpečnostní situace. V hraničních oblastech se několik týdnů bojovalo a experti varují před novým konfliktem kvůli nedořešeným problémům se severem.

 

Na bezpečí v nové zemi o rozloze odpovídající Francii má dohlížet nová mírová mise OSN, kterou v pátek schválila Rada bezpečnosti OSN.

194 mezinárodně uznávaných států

Na světě je nyní 194 mezinárodně uznávaných suverénních států (Kromě Jížního Súdánu 192 členů OSN a Vatikán) a další asi desítka států, z nichž některé vyhlásily nezávislost, většinou ale nejsou plně mezinárodně uznávané (například Palestina, Severní Kypr, Saharská arabská demokratická republika, Somaliland či Kosovo, které vyhlásilo nezávislost jako poslední takový stát v únoru 2008). Posledním uznávaným nezávislým státem se stala v červnu 2006 Černá Hora.

V Africe bylo dosud 53 států (dosud posledním samostatných africkým státem se v roce 1993 stala Eritrea), ode dneška jich ale je 54.