Česká republika musela kyperské společnosti Lapursa, nyní SG Solar Green Limited, vyplatit přes 76,6 milionu korun. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Důvodem je skutečnost, že stát nezabránil v roce 1997 vytunelování CS Fondů, píše týdeník Týden ve svém pondělním vydání.

Firma, která soud vyhrála, však není s výší částky spokojena a odvolá se. Požaduje totiž 992,5 milionu korun. Dovolání k Nejvyššímu soudu podá i stát.

Vina státu podle soudu spočívá v tom, že Finanční analytický útvar ministerstva financí disponoval dostatkem informací o tunelování fondů a měl okamžitě podat trestní oznámení. To však neučinil. O podivných transakcích navíc věděl podle soudu i Úřad pro cenné papíry, který rovněž podle soudních verdiktů nezasáhl, píše Týden.

Společnost Lapursa koupila pohledávku vůči ministerstvu financí a dalším firmám a lidem od dnes již zkrachovalé Plzeňské banky v únoru 2007 za 400 000 korun. Banka totiž pochybila jako depozitář a podle soudního rozhodnutí z roku 2003 musela uhradit 1,13 miliardy korun bývalým CS Fondům.

Správce její konkurzní podstaty ale chtěl vymáhat peníze i po ostatních firmách a lidech, kteří k poškození fondů přispěli. Mezi nimi bylo i ministerstvo financí. Pohledávku vůči nim pak prodal Lapurse.

Majetek CS Fondů byl podvodně ovládnut v roce 1997. V depozitu ho tehdy držela Plzeňská banka, z níž bylo sérií finančních transakcí vyvedeno 1,23 miliardy korun, které skončily na desítkách účtů ve Spojených státech, Švýcarsku, Lichtenštejnsku a na Gibraltaru. Více než 100 milionů korun se později podařilo vymoci zpět, čímž se škoda snížila na 1,11 miliardy korun.

Za tunelování byli v roce 2007 odsouzeni čtyři lidé, kteří prodali akcie z CS Fondů a za hotovost nakoupili bezcenné akcie společnosti Drůbež Příšovice. Soud hrozil i finančníkům Pavlu Tykačovi a Janu Dienstlovi, dnes vlastníkům těžební skupiny Czech Coal, kteří podle tehdejších obvinění policie podvod připravili. Jejich trestní stíhání však bylo zastaveno.