Německá kancléřka Angela Merkleová (CDU) čelí kritice kvůli kontroverzním armádním obchodům se Saúdskou Arábií a Angolou. Vyzbrojuje prý státy, které nedodržují lidská práva. Tisk označuje Merkelovou za hlavního lobbistu německého zbrojního průmyslu.

Informace o dodávce více než dvě stě tanků za dvě miliardy eur saúdskoarabskému režimu přinesl německý magazín Der Spiegel. Obchod totiž odsouhlasila úzká skupina ministrů scházejících se v takzvané Spolkové bezpečnostní radě. Utajen zůstal ale i mnohým koaličním politikům.

"Nesmíme dodávat žádné zbraně do oblastí, kde panuje napětí, nebo do zemí, které nedodržují lidská práva," kritizoval obchod šéf zahraničního výboru spolkového sněmu Ruprecht Polenz (CDU), podle něhož o Saúdské Arábii platí obojí.

Vláda však obchod obhajuje, jedná prý v zájmu bezpečnostní politiky. Saúdská Arábie je údajně spojencem proti terorismu a hraje také důležitou roli v izraelsko-palestinském mírovém procesu i udržování stability na Arabském poloostrově. Argumenty kritiků, že tamní vládnoucí režim může německé tanky použít proti svým odpůrcům, jak k tomu dochází v Sýrii nebo v Libyi, kabinet přechází mlčením.

 

Merkelová během své návštěvy Afriky, kterou podnikla tento týden, oznámila, že Německo jedná s Angolou o dodávce šesti až osmi hlídkových lodí v ceně až 25 milionů eur za kus. Veřejnost reagovala negativně.

"Angola není zrovna vzorová demokracie. K tomu je navíc prezidentův klan velmi náchylný ke korupci," konstatoval zahraničněpolitický expert opoziční SPD Rolf Mützenich. Podobně jako další nevládní představitelé připustil, že africká země potřebuje pomoc Německa, nikoli však v podobě vojenských dodávek.

Německý tisk dává armádní obchody Merkelové do souvislosti s armádní reformou v Německu, která výrazně zeštíhlila bundeswehr. Tisk ani opozice nešetří přirovnáními kancléřky k "obchodnici se zbraněmi" a podobnými lichotkami. Média však také připomínají, že živý armádní obchod se Saúdskou Arábií probíhal i v době, kdy byly dnes opoziční strany v Německu u moci.