Problém je v tom, že omezení této výhody vůbec neznamená, že stát dostane doopravdy víc peněz. Ukázal to loňský rok, kdy se sazba paušálů vrátila na úroveň roku 2008, ovšem daňový výnos z paušálů nebyl ani poloviční oproti tomu před třemi lety.

Důvodem zcela jistě není stav postkrize. Naopak, loni už ekonomika rostla a zakázky se rozjely. Jen (soudě podle rozpočtu) v převážné míře "načerno". Vysoké paušály, stejně jako jejich využívání ve velkém se totiž týkají převážně drobných zemědělců (kde jsou náklady tak jako tak vysoké a výnosy i daně nízké) a řemeslníků, kteří se stejně (ke spokojenosti obou stran) ve velké míře dlouhodobě pohybují v zóně šedé ekonomiky.

Změna výdajových paušálů je možná rozumným krokem, žádné zázraky se ale od něj čekat nedají. Živnostníci rozpočet nespasí a víc peněz nepřinesou. Paušály tak jen dotlačí další kus ekonomiky do šedé zóny.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru